07

Türkmenistan BM Genel Kurulu’na hazırlanıyor

Türkmenistan hükümeti, bu sene gerçekleştirilecek Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 72.oturumuna hazırlanıyor. Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov bu konuda bilgilendirdi. Bakan, Türkmenistan’ın BM Genel Kurulu’nda ileri süreceği inisiyatifleri ve öneriler konusunda rapor sundu. Türkmenistan’ın dünya barışının, güvenliğinin ve istikrarının sağlanması yönündeki önerileri ilk sırada yer alıyor. Türkmen tarafı, özellikle Orta Asya'daki BM Küresel Terörizmle Mücadele Stratejisinin uygulanmasına ilişkin "Orta Asya – BM Üst Düzey Diyalogu" sonrasında kabul edilen Aşgabat Bildirgesinin uygulanması için çok taraflı ortaklığı hızlandırılmasına yoğunlaşacak.

Bunun yanı sıra bilgi ve teknoloji alanındaki gelişmeler kapsamında modern dünyanın gerçekleri göz önüne alınarak, küresel siber güvencenin sağlanması yönünde bir takım öneriler sunulacak.

Ayrıca, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılması yönündeki çalışmalar değerlendirilecek. Türkmenistan’ın bu konuda attığı adımlar, Uluslararası İlişkiler Enstitüsü bünyesinde kurulan Bilimsel ve Uygulamalı Merkezi hakkında bilgi verilecek.

Türkmenistan’ın sporun sürdürülebilir kalkınmasının önemli kilit taşlarından birisi olduğunu ileri sürerek, Bm Genel Kurulu’nun 71.oturumunda kabul edilen “Asya Oyunları 2017: Barış ve kalkınma için uluslararası spor işbirliği” konulu Uluslararası Spor Kongresinin Sonuç Bildirisinin önemi anlatılacak ve bu bağlamda, UNESCO himayesinde Türkmenistan’da beden eğitimi ve spor alanındaki Bakanlar ve Uzmanlar Konferansı’nın yapılması teklif edilecek.

Türkmenistan Genel Kurulu’nun 72. oturumunda uluslararası ekonomik işbirliğine de önem verecek. Bu bağlamda, enerji ve ulaştırma alanındaki işbirliği konuları değerlendirilecek. Kasım 2016’da Aşkabat’ta yapılan Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı’nın Aşkabat Bildirisi sonucundaki çalışmalar devam ettirilecek.

Bunun yanı sıra enerji kaynaklarının dünya piyasasına çeşitli güzergahlar ile ulaştırılması konusunda hukuk, ekonomik ve teknik koşulların oluşturulmasına yönelik çalışmalar ele alınacak.

Türkmenistan’ın Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu dönem başkanlığı yaptığını ve bu kapsamda 2018 yılında Türkmenistan’da Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu kurucu ülkelerin Devlet Başkanları Zirvesi’nin yapılması teklif edilecek. Bu zirveye Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), Birleşmiş Milletler Merkezi Asya Önleyici Diplomasi Merkezi gibi kuruluşlar davet edilecek.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *