07

Türkmenistan’da sokak hayvanları koruma altına alınıyor

Türkmenistan’da sokak kayvanlarının beslenmesi ve korunması için başlatılan proje, devlet tarafından destek gördü. Evsiz hayvanları bir barınakta buluşturma girişiminde bulunan gönüllülere, Türkmenistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı barınağın resmi olarak tescil edilmesi için yardımcı oldu.

Türkmenistan ilgili birimleri tarafından Umutlar Adası altında evsiz hayvanlarının barınacağı barınak resmi olarak kayda alındı. Bu proje, ülkenin diğer bakanlıkları ve kuruluşları tarafından da desteklendi.

Türkmenistan Çevre ve Arazi Kaynakları Koruma Devlet Komitesi Aşkabat’ın çevresinde barınak için arazi tahsis etti. Türkmenistan Sağlık Bakanlığı hayvan bakımında gerekli olan ilaç ve diğer tıbbi cihazları gönderirken, Tarım ve Su Kaynakları Bakanlığının Devlet Veteriner Servisi gerekli aşı ilaçlarını takdim etti.

Türkmenistan’da bu anlamlı proje, her sene Ağustos ayının üçüncü Cumartesi günün kutlanan Dünya Evsiz Hayvanlar Günü hayata geçirildi. Uluslararası Hayvan Hakları Derneği tarafından belirlenen bu günde dünya genelinde çeşitli etkinlikler yapılıyor.

Türkmenistan’daki sokak hayvanlarının korunmasına yönelik projeyi, Kamu Hizmetleri Bakanlığı da destek çıktı. Bunun yanı sıra Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye Çeper hızmat şirketi yardım edeceğini açıklarken, şehrideki birçok restoranlar kalan yemeklerini bu barınağa verecek.

Öte yandan, Türkmenistan’da sokak hayvanlarını beslemek ve korumak için oluşturulan ilk resmi kuruluşun kurulmasına yönelik haberler, dünya basınında da büyük yankı oluşturdu. Türkmenistan’ın internet sitelerinde yer alan bu haberi, dünyanın önde gelen haber ajansları ilgisini çekti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *