07

Türkmenistan yine Guinness Rekorlar Kitabında

Çeşitli mimari yapılarıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başaran Türkmenistan, bu defa ev sahipliğinde 17 Eylül’de başlayacak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nın gerçekleştirileceği Olimpiyat Kompleksi’ndeki bazı yapıları ile Rekorlar Kitabı’nın önemli sayfalarında yerini almayı başardı.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde bilgi toplayan Guinness World Records şirketinin temsilcileri, Aşkabat’ın yeni yapılarını Guinnesss Rekorlar Kitabına layık gördü. Guinness tarafından Olimpiyat Köyünün dev tesisi olan Olimpiyat Stadı’nı süsleyen atın sanatsal görüntüsü dünyanın en büyük at heykeli olarak tescillendi. Ayrıca, Olimpiyat Kompleksi’ndeki Su Sporları Merkezi “Dünyanın en büyük kapalı yüzme havuzu” olarak Rekorlar Kitabı’ndaki yerini aldı. Söz konusu projenin yapımında yeni teknoloji ile birlikte yüksek uluslararası standartlarda ekoloji bakımından temiz inşaat malzemelerinin kullanıldığı kaydedildi.

Olimpiyat Kompleksi’nin 2 dev yapısının Guinness tarafından tescillenmesi ile ilgili 5.Asya Oyunları İcra Komitesi’nde tören düzenlendi. Törene Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, bakanlar, kamu kuruluş temsilcileri, basın mensupları, kültür ve sanat dünyaıs temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende 1 aydan az süre sonra başlayacak 5.Asya Oyunları’nın sadece bir spor organizasyonu olmakla yetinmeyip, ayrıca çeşitli alanlardaki uluslararası işbirliğinden turizme kadar uzanan bir etkinlik olduğu ifade edildi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un yakından ilgilenmesi sonucunda Aşkabat’ta düzenlenecek Asya Oyunları’na ciddi bir şekilde hazırlık yapıldı. Aşkabat 2017 Oyunları için inşa edilen Olimpiyat Köyü (Kompleksi) sadece Orta Asya’da değil, aynı zamanda dünya çapında dev bir proje olarak tescillendi. 30’un üzerinde spor ve diğer tesisleri barından Olimpiyat Kompleksi, Guinness tarafından önemli bir proje olarak sertifikalara layık görüldü.

6 Mart 2017 tarihinde yapılan çalışmalar sonucunda Olimpiyat Stadı’ndaki at heykelinin yüksekliği 40,05 metre (131 fit 4.9 inç), uzunluğu 37,69 metre (123 fit 7.9 inç) ve genişliği 40,24 metre (132 fit 0.6 inç). At heykelinin üzerinde Asya Oyunlarının meşalesinin yakılması için kase yer alıyor.

Guinness temsilcilerinin 26 Nisan 2017 tarihindeki incelemelerine göre, Olimpiyat Kompleksi’ndeki Su Sporları Merkezi 4 bin 976,65 metrekare alanı bulan yüzme havuzu ile “Dünyanın en büyük kapalı yüzme havuzu” olarak tescillendi.

Su Sporları Merkezi’nde hem yüzme hem de suya dalma alanında yarışmalar yapılıyor ve 5 bin seyirci kapasiteli. Merkezde 4 havuz bulunuyor ve yarış döneminde sporcuların hem antrenman hem de yarışması için bütün koşullar oluşturuldu.

Aşkabat müzesindeki en büyük halısıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Türkmenistan daha sonra Aşkabat’taki Uluslararası Havalimanı, Oğuzhan su fıskiyeler kompleksi, Televizyon binası, Nikah Dairesi gibi birçok mimari yapıları ile Rekorlar Kitabında yerini aldı. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *