07

Türkmenistan’da Kitap Fuarı

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta bu yıl 12’ncisi düzenlenen uluslararası kitap fuarı ziyaretçilere kapılarını açtı. 22 ülkeden 100 civarında yayın evi ve üniversite kütüphaneleri, 50 civarında Türkmenistan’daki özel yayın evlerinin ve 15 civarında devlet kurumlarının katıldığı fuara, Türkmenistan Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, bakanlar, yabancı büyükelçiler ve çok sayıda davetlinin katılımıyla açıldı.

Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuara, yazılı bir mesaj gönderen Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmen halkının ulusal değerlerine özellikle kitaba büyük değer verdiğini kaydetti. Türkmen lider ayrıca, kitabın her zaman, insanlığın manevi zenginliklerinin yoğunlaştığı, yaşamın bir aynası, tarihin yansıması, geleceğe yönelik bir rehber olduğunu belirtti.

Resmi açılış töreninden sonra yetkililer ve yabancı büyükelçiler, fuardaki stantları gezdiler. Stantlarda yetkililerden bilgi alan resmi heyet, fuardan memnun kaldı. Fuar kapsamında bazı stantlarda ünlü yazarları canlandıran tiyatrocular da vardı. Fuarda eğitim öğretim gereçleri de sergilendi.

Türkiye Kültür Bakanlığı’nın stant açtığı fuarda, yabancı konuklar bazı stantlarda yer alan eski dönemlere ait kitap örneklerine büyük ilgi gösterdi.

Kitapseverler de fuarın açıldığı ilk dakikalardan itibaren stantlara akın etti. Takip ettikleri ve beğendikleri yazarların kitaplarını inceleyen okuyucular, yeni kitaplara büyük ilgi gösterdi.

 

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *