07

Küba Büyükelçisi, Türkmenistan’da resmen göreve başladı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un talimatıyla Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva, yeni atanan Küba Büyükelçisi Alfredo Nievesa Portuondo'dan güven mektubunu kabul etti.

Küba Büyükelçisi, kendi ülkesinin yetkililerinin selamını ileterek, Türkmenistan ile münasebetlerin geliştirilmesine değer verdiklerini, Küba’da olduğu gibi, tüm dünyada da Türkmen Lideri’nin dünya barışına, güvenliğine istikrarına katkı sağlamak için ileri sürdüğü uluslararası inisiyatifleri ve dış politikayı desteklediğini söyledi.

Görüşmede, yabancı ülke büyükelçisine Türkmenistan’ın iç ve dış politikasının ana yönleri, ülkedeki kalkınma programı hakkında bilgi verildi. Taraflar başta parlamentolar arası işbirliği olmak üzere sağlık, turizm, çevre ve kültürel işbirliğinin geliştirilmesine yönelik konuları değerlendirdi.

Bu arada, Küba Büyükelçisi Alfredo Nievesa Portuondo Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda da kabul edildi. Türkmenistan Dışişleri Bakanı, 28.Uluslararası Enerji Şartı Konferansı kapsamında Oğuzkent otelinde Küba Büyükelçisi ile görüştü. Görüşmede, taraflar ticaret ve ekonomi alanındaki ilişkilerin genişletilmesi konularını değerlendirdi. Ayrıca, iki ülkenin ticaret çevreleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi için ortak etkinliklerin düzenlenmesi konusunu görüştü. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *