07

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Toplantısı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, ülkenin iç ve dış gündemine ilişkin konular ele alındı. Ülkedeki bu hafta içerisinde yaşanan önemli konular ve bununla ilgili yapılan çalışmalar değerlendirildi. Toplantıda öne çıkan haber başlıkları şöyle;

TÜRKMEN LİDER, RECCA TOPLANTISINDAN MEMNUN KALDI

Bakanlar Kurulu’nda bu hafta içerisinde 14-15 Kasım tarihlerinde Aşkabat’ta düzenlenen Afganistan için Bölgesel Ekonomik İşbirliği Konferansı’nın (RECCA) bakanlar düzeyindeki toplantısı değerlendirildi. 7.RECCA Bakanlar toplantısı kapsamında Afgan iş kadınlar görüşmesinin gerçekleştirildiği ve Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Transit Taşımacılık Projesine (Lapis Lazuli) ilişkin anlaşmanın RECCA toplantısının önemli vakası olduğu kaydedildi. Bu anlaşmanın, Orta Asya, Güney Asya, Hazar, Karadeniz ve Eğe denzi bölgeleri kapsayan bölgede önemli bir işbirliği imkanlarını yaratacağı ifade edildi.

RECCA toplantısına, Asya-Pasifik, Ortadoğu, Avrupa ve Amerika kıtalarından çok sayıda ülkeden üst düzey temsilciler katıldı.

Türkmen Lider, RECCA toplantısının sonuçlarından memnun kaldığını ifade ederek, enerji, ulaştırma alanlarında Afgan tarafının katılımıyla dev projelere imza attıklarını ve bundan sonraki dönemde de Afganistan’ın ekonomik açıdan kalkınması için yardım etmeyi sürdüreceklerini belirtti.

ROMANYA KÜLTÜR GÜNLERİ

Bakanlar Kurulu’nda 29-30 Kasım tarihlerinde Aşkabat’ta Romanya Kültür Günleri etkinliklerinin yapılacağı duyuruldu. Kültürel etkinliklerin, iki ülke arasındaki kültürel bağların güçlendirilmesine imkan sağlayacağı ifade edildi. Romanya Kültür Günleri etkinlikleri kapsamında Romanya’nın ulusal kiyafetlerinin ve çeşitli sanat eserlerinin sergisi, filmlerinin gösterimi, ortak konser programları organize edilecek.

YENİ DERGİ YAYIN HAYATINA BAŞLAYACAK

Türkmenistan’da yeni ekonomi dergisi faaliyete başlayacak. Bununla ilgili Bakanlar Kurulu’nda bigli verildi. Ülkedeki ekonomik kalkınma, bu alandkai reformlar ve bununla ilgili analiz haberleirn yer alacağı dergi, ‘Altın Asırın iktisatı’ ve ‘Türkmenistan’ın vergi sektörü’ bünyesinde faaliyet gösterecek. Derginin imtiyaz sahibi Türkmenistan Maliye ve Ekonomi Bakanlığı olacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

 

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *