07

Türk şirketlerinden Türkmenistan’a çıkarma

Türkmenistan’da bugün sona eren  ithal ikame ürünlerinin üretimi için Uluslararası Teknolojiler Fuarı’na yurtdışından en çok Türkiye’den katılım oldu. Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 3-5 Aralık 2017 tarihinde düzenlenen fuara,  30-dan fazla Türk şirketi katıldı.

Türkmenistan, sadece doğalgaz ve petrol sektörüne bağlı kalmayıp, ülke ekonomisinde iharacat kaynaklı çeşitli ürün üretimine çok fazla önem vermektedir. Bunun sonucunda özel sektör gıda sanayi ve tarım ürünleri üretiminde, son yıllarda sanayi ürün üretiminde de önemli başarılar elde etti.

Aşkabat’ta düzenlenen fuar, Türkmen firmalarına çeşitli üretim sektörü için teknoloji üreten yabancı firmalar ile işbirliği yapmaları, yeni ortaklar bulmaları için büyük bir zemin hazırladı.

Türkmenistan’da son yıllarda devlet desteğiyle yerli firmalar, inşaat malzemeleri, tekstil ürünleri, mobilya, gıda ürünleri üretimi için üretim tesislerini açarak, kendi ürünlerini üretiyorlar. Bu fuarda, yerli firmaların birçok sektördeki ürünleri de tanıtıldı.

Avrupa ve Asya ülkelerinden de yabancı firmaların katıldığı fuarda, 30-dan fazla Türk şirketi kendi teknolojisini tanıttı.

Fuar çerçevesinde, ticaret ve ekonomik işbirliğinin yoğunlaştığı konuların yanı sıra müşterek girişimler yaratma ihtimalleri de dahil olmak üzere sunumlar ve iş toplantıları düzenlendi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *