07

Bakanlar Kurulu Toplandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış gündeminin önemli konu başlıklarının ele alındığı toplantıda, 2 Ekim tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkmenistan’ı ziyaret edeceği açıklandı.

Bakanlar Kurulu’nun öne çıkan haber başlıkları:

RUS LİDER PUTİN’İN ZİYARETİ

Bakanlar Kurulu’nda Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, 2 Ekim tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in resmi ziyaretine yapılan hazırlıklar hakkında bilgilendirdi.

Açıklamada, Rusya ile Türkmenistan ilişkilerinin çok eskilere dayandığı, Nisan 1992 yılında diplomatik münasebetlerin kurulduğu ve bugüne kadar 191 ikili bir dizi anlaşmalara imza atıldığı ifade edildi.

İki ülke arasındaki ekonomik işbirliği de önem taşımaktadır. Bu alanda Hükümetler arası Rusya-Türkmenistan ekonomik komisyonuna büyük görev düşmektedir. Bugüne kadar ortak komisyon 10 toplantısı gerçekleştirildi.

Ayrıca, insani alandaki eğitim ve kültürel münasebetler de önem yer almaktadır. Karşılıklı kültürel etkinlikler devam ettirilmektedir. En son Ağustos 2016’da Moskova ve Vladimir kentlerinde Türkmenistan Kültür Günleri etkinlikleri düzenlenmişti.

Rus Lider Putin bu ziyaretinde bir dizi anlaşmalara imza atılacak.

Ayrıca, Bakanlar Kurulu’nda Aşkabat’ta gerçekleştirilecek Rusya Kültür Günleri etkinlikleri hakkında bilgi verildi. Etkinlikler kapsamında sergi, Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu'nun gösterileri, Rus filmlerinin gösterimi gerçekleştirilecek.

YABANCI ÜLKE VATANDAŞLARINDA TÜRKMENİSTAN’DA EĞİTİM İMKÂNI

Toplantıda, Türkmenistan’ın yüksek eğitim kurumlarında yabancı ülke vatandaşlarının eğitim alması için oluşturulan koşullar hakkında rapor sunuldu. Türkmenistan ile Afganistan arasındaki eğitim işbirliği anlaşması kapsamında Afgan öğrenciler Türkmenistan’ın bazı eğitim kurumlarında eğitim imkanı sağlanacak. Afgan öğrencileri Seydi Pedagoji Enstitüsü’ne alınacağı açıklandı.

Bunun yanı sıra Çinli öğrencilerden oluşan bir grup ise Azadi Türkmen Ulusal Dünya Dilleri Enstitüsü’nde eğitim alacak.

5.ASYA OYUNLARI İCRA KOMİTESİ KALDIRILDI

Türkmen Lider, Bakanlar Kurulu’nda Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunlarının başarılı sonuçlandığını söyledi. Devlet Başkanı, bu oyunların hazırlıklarını yürüten İcra Komitesi’nin görevinin feshedildiğini kaydederek, ilgili yetkililere İcra Komitesinin tüm mali ve diğer meselelerinin çözülmesi için bir aylık süre verdi ve çalışanlarının istihdamının sağlanmasını istedi.

Türkmen Lider ayrıca Olimpiyat Kompleksi’nin sporcuların yetiştirilmesi için önemli bir tesis olarak hizmet vereceğini söyledi. Olimpiyat Kompleksi’nin faaliyetlerini yeniden düzenleyerek, Spor ve Turizm Enstitüsü için antrenman yapmak için imkânların oluşturulmasını istedi. Olimpiyat Kompleksi’ndeki bütün hizmetlerin ücrete tabi tutulması ve her bir vatandaşın grafiğe uygun şekilde istediği spor branşı ile meşgul olma imkânının yaratılmasının önemine dikkat çekti.

TÜRKMENİSTAN’IN EKONOMİK BAŞARILARININ FUARI

Bakanlar Kurulu’nda 12-13 Ekim tarihlerinde Türkmenistan’ın bağımsızlığının 26.yıldönümü dolayısıyla ülkenin ekonomik başarılarını anlatan fuar düzenleneceği belirtildi.

Her sene düzenli olarak yapılan fuara, bakanlıklar, kamu kuruluşları ve işletmeleri, valilikler, Sanayiciler ve Girişimciler Birliğine üye firmalar katılacak. Fuarda Türkmenistan’ın bağımsızlık yılları döneminde ülke ekonomisinin bütün sektörlerinde, özellikle sanayi, tarım, inşaat, enerji, ulaştırma, sağlık, spor, kültür, turizm ve eğitim alanlarındaki elde ettiği başarıları gösteren stantlar yer alacak. Ayrıca, özel sektör temsilcileri de çalışmalarını gösterme fırsatı bulacak.

TÜRKMEN HEYETİ, TATARİSTAN’I ZİYARET ETTİ

Petrol ve doğalgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Maksat Babayev, 22-24 Eylül tarihlerinde Türkmenistan heyetinin Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan’a gerçekleştirdiği ziyaret hakkında bilgi verdi.

Türkmen heyeti, Kazan Federal Üniversitesi Jeoloji ve Petrol-gaz Teknolojileri Enstitüsü'nün araştırma faaliyetleri ve eğitim üssü ile tanıştı. Burada yapılan görüşmelerde petrol ve gaz sektöründeki jeolojik araştırma ve sondaj, otomasyon, telemetrikleştirme ve üretim süreçlerinin merkezileştirilmesi alanlarında ileri teknolojilerin uygulanması konuları ele alındı.

Ayrıca toplantıda Türkmenistan Bakanlar Kurulu’na bağlı Mineral Rezervleri Devlet Komisyonu Heyeti yapısında değişiklikler hakkında bilgi verildi.

ÖZÜRLÜLER İÇİN KONUT İNŞASI

Toplantıda özürlüler ve diğer kategorideki insanlar için Aşkabat ve bölgelerin merkezlerinde konutların inşası hakkında bilgilendirildi.

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla Sanayi Bakanlığı 4 katlı ve her biri 6123,6 metrekare alana sahip 48 daireli konutları, Ahal vilayeti Tecen şehrinde, Daşoğuz vilayeti Daşoğuz şehrinde, Lebap vilayeti Türkmenabat şehrinde ve Mari vilayetinde Mari şehrinde inşa edilmektedir.

İnşaat şantiyelerini gerekli inşaat malzemeleri ile temin etmek için bu alandaki çalışmaların da sistematik olarak sürdürüldüğü ifade edildi.

YENİ YÜK ARABALARI SATIN ALINACAK

Bakanlar Kurulu’nda Türkmenistan Ulaştırma Bakanlığı tarafından 250 tane Kamaz 6520 marka 20 ton yük taşıma kapasitesine sahip araçların satın alınacağı kaydedildi. Raporu dinledikten sonra Devlet Başkanı, çok fonksiyonlu bir ulaşım ve iletişim altyapısının geliştirilmesinin Türkmenistan'ın ekonomik, yatırım, transit ve kaynak potansiyelinin gerçekleştirilmesi için kilit bir şart olduğunu kaydetti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *