07

Türkmenistan ile Tacikistan stratejik ortaklık anlaşmasını imzaladı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman’ın davetlisi olarak bugün Duşanbe’ye gitti. Türkmen Lider, Tacik meşkidaşı Rahman tarafından Kasri Millat Cumhurbaşkanı Köşkünde resmi törenle karşılandı. Baş başa ve heyetler arası görüşmeden sonra anlaşmalar imzalandı. İki ülke arasında 13 anlaşmanın imzalandığı imza töreninde Türkmenistan ve Tacikistan Liderleri, Stratejik Ortaklık Anlaşmasına ve Ortak Bildiriye imza attılar.

Liderler arasında yapılan görüşmelerde ağırlıklı olarak ikili münasebetler, özellikle ekonomi, ulaştırma, enerji, ekoloji alanlarında işbirliği imkanları masaya yatırıldı. Türkmen Lider, iki ülke arasındaki ticari işbirliğinin arttırılması amacıyla Türkmen-Tacik İş Konseyi’nin kurulmasını teklif etti. Liderler Aşkabat ve Duşanbe arasındaki doğrudan uçuşların açılmasıyla ilgili müzakerelerin hızlandırması yönünde hem fikir kalarak, bu konuda sivil havacılık yetkililerine gereken talimatın verileceğini ifade ettiler.

Devlet Başkanı ayrıca, Lebap ve Mari vilayetlerinde elektrik üretiminde önemli potansiyele sahip olduklarını göz önünde bulundurarak, Tacik tarafının ilgisini çekerse, sonbahar-kış döneminde elektrik ihtiyacı olursa, Afganistan üzerinden elektrik sağlayabileceklerini belirtti.

13 ANLAŞMA İMZALANDI

Liderlerin hazır bulunduğu törende iki ülke arasında bir dizi anlaşmalara imza atıldı. Hükümet üyeleri Tacikistan ile Türkmenistan arasında malların ihracatı ve ithalatında, işlerin ve hizmetlerin gerçekleştirilmesinde  vergilendirme ilkeleri ile ilgili anlaşmaya; uzun vadeli ticaret ve ekonomik işbirliği konusunda Tacikistan ve Türkmenistan hükümetleri arasındaki anlaşmaya; Eğitim diplomalarının karşılıklı tanınması üzerine Tacikistan ve Türkmenistan Hükümetleri arasındaki anlaşmaya; Tacikistan ve Türkmenistan hükümetleri arasında tarım alanında işbirliği anlaşmasına; acil durumların sonuçlarının sivil savunması, önlenmesi ve tasfiyesi konularında Tacikistan Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti arasındaki işbirliği anlaşmasına; inşaat faaliyetleri için lisansların karşılıklı tanınması üzerine Tacikistan ve Türkmenistan Hükümetleri arasındaki anlaşmaya; 2018-2020 yılları arasında Tacikistan Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti arasındaki kültür ve sanat alanında işbirliği programına; Tacikistan’ın Hatlon bölgesinin Dusti ilçesinde Ergaş Sultonov'un kasabasında Mahtumkuli adındaki ortaokul binalarının inşası üzerine Tacikistan ve Türkmenistan Hükümetleri arasındaki Anlaşmada Değişiklik Yapılmasına Dair Protokole, Duşanbe ile Aşkabat Belediyeleri arasında Duşanbe ile Aşkabat’ın ikiz şehirler ilan edilmesine ilişkin anlaşmaya, Tacikistan'ın Hatlon bölgesinin yürütme otoritesi ile Türkmenistan'ın Lebap vilayetinin ticaret-ekonomik, bilimsel-teknik ve kültürel işbirliği konusundaki anlaşmaya; Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği ile Tacikistan Devlet Mülkiyeti ve Yatırımlar Komitesi’ne bağlı Tacikinvest devlet kurumu arasında Mutabakat Zaptına imza atıldı.

Söz konusu bugün imzalanan anlaşmalar ile iki ülke arasındaki ikili anlaşmaların sayısı 70’i buldu.

İmza töreninde sonra liderler basın açıklamasında bulundu. Türkmen Lider açıklamasında, Türkmenistan’ın Tacikistan ile ilişkilerini uzun vadeli olarak kurduğunu ifade etti.

Öte yandan, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Duşanbe ziyareti öncesinde Türkmen-Tacik İş Forumu düzenlendi. Bu forumda karşılıklı ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi ele alındı. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *