Futbol boýunça dünýä çempionaty: sanlar we maglumatlar

17, 2018 - 4:07 PM

Türkmenistan döwletimiz bilen bir hatarda tutuş dünýäniň uly sabyrsyzlyk bilen garaşýan futbol boýunça dünýä çempionaty şu ýylyň 14-nji iýunynda Russiýa Federasiýasynda badalga aldy. Russiýa Federasiýasy ilkinji gezek futbol dünýäniň iň uly sport ýaryşyny geçirmek hukugyna eýe boldy. Russiýanyň 11 şäheriniň 12 stadionynda dünýäniň 32 ýurdunyň milli ýygyndylary 8 topara bölünip, futbol duşuşyklaryna başlady.

Daha fazla oku

DSÖ: Türkmenistan sigaraya karşı mücadelede başarılı

14, 2018 - 4:40 PM

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yeni atanan Aşkabat temsilcisi Paulina Karvovska ile görüştü. Türkmen Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, DSÖ temsilcisi Karvovska Türkmenistan’ın tütün kullanımı ve dumansız hava sahasının oluşturulması, sigaraya karşı mücadelede büyük başarılara imza attığını kaydetti.

Daha fazla oku

Türkmen Lideri’nden yeni kitap

13, 2018 - 2:29 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, anneler ile ilgili yeni bir kitap yazdı ve kitabının ilk nüshasını Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılarına ve askeri yetkililere takdim etti. Türkmen Lideri’nin 3 dilde yayınlanan “Anneye saygı – kutsallığa saygı” isimli kitabı okurlarla buluşuyor.

Daha fazla oku

Türkmenistan-ABD İş Konseyi 10.yılında

13, 2018 - 2:01 PM

Türkmenistan ile ABD arasındaki ikili münasebetler 19 Şubat 1992 yılında kurulan diplomatik ilişkiler ile başladı. 1992 yılında Türkmenistan’da ABD Büyükelçiliği açılırken, 1994 yılında Türkmenistan’ın Washington Büyükelçiliği resmen göreve başladı. Bugüne kadar iki ülke arasında 59 anlaşma imzalanırken, bunun 53’ü hükümetler arası, 6’sı ise bakanlıklar arasında imzalanan anlaşmalar oldu.

Daha fazla oku

BM’den Dünya Bisiklet Günü mesajı

2, 2018 - 1:58 PM

Türkmenistan’ın girişimiyle Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 3 Haziran Dünya Bisiklet günü olarak ilan edildi. Bu sene ilk defa kutlanacak bu bayram dolayısıyla BM resmi internet sitesinde haber ver aldı. Haberde BM ülkeleri bisiklet kullanmaya davet ediyor. Bisiklet, sera gazı emisyonlarının azaltılmasında önemli bir rol oynayan güvenilir, çevre dostu bir ulaşım aracıdır. Düzenli olarak pedal çevirenler, kendilerini kardiyovasküler hastalıklardan korurlar. Bisiklet taşımacılığının bu avantajları, her yıl 3 Haziran Dünya Bisiklet Gününü kutlamaya karar veren Genel Kurul üyelerinin dikkatini çekti.

Daha fazla oku

Aşkabat’ta Moda Gösterisi

Mayıs 28, 2018 - 4:49 PM

Türkmen Halı Bayramı ve Tekstil sektörü çalışanları günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında gerçekleştirilen moda gösterisi de büyük ilgi gördü. Her sene dünyanın birçok ülkesinden moda dünyasının önemli isimlerini ağırlayan Türkmenistan’da bu sene Rus Moda şirketinin modacıları yeni kostümlerini sergiledi.

Daha fazla oku

Altın Asır’ın rakibi Hint takımı Bengaluru

Mayıs 25, 2018 - 8:49 PM

AFC Cup turnuvasında mücadele eden Türkmenistan’ın lig şampiyonu Altın Asır takımı, D grubunu lider tamamlayarak, gruptan çıkmayı başardı. Asya Futbol Konfederasyonu tarafından organize edilen AFC Cup turnuvasında finallere kalmayı başaran ilk takım Altın Asır oldu. Türkmen takımına bundan sonra zorlu karşılaşmalar bekliyor. Kupaya doğru atılan adımda ilk rakip, Hindistan liginin takımı Bengaluru oldu.

Daha fazla oku

Dünya Halter Şampiyonası’na 2 Bin Sporcu Katılacak

Mayıs 22, 2018 - 3:59 PM

Türkmen Lider, bugün gerçekleştirdiği toplantıda Türkmenistan’da bu sene yapılacak uluslararası spor yarışlarına dikkat çekti. Ekim-Kasım ayında düzenlenecek Dünya Halter Şampiyonası’na 2 bin civarında sporu geleceği kaydedildi. Aşkabat’taki şampiyonada madalya kazanan haltercilerin 2020 Tokyo

Daha fazla oku

Afyonkarahisar- Türkiye’nin Sağlık Turizm Merkezi

Mayıs 21, 2018 - 10:56 AM

Yakında Türkiye Cumhuriyetinin Aşkabat Büyükelçiliği Kültür Müşavirliği tarafından Afyonkarahisar ili tanıtım programı düzenlendi. Programa Atavatan Türkmenistan Yayın Grubu adına katılan Merdan Gurbandurdıyev’in izlenimlerinden oluşan yazı dizini sunuyoruz.

Daha fazla oku

Türkmen Liderinden Küba’ya taziye

Mayıs 19, 2018 - 8:20 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Küba’da gerçekleşen uçak kazasında çok sayıda kişinin kurban olması nedeniyle Küba Devlet Başkanı Miguel Mario Díaz-Canel Bermúdez’e taziye mesajı gönderdi. Türkmen Liderinin taziye mesajında, Türkmenistan’ın halkının ve Hükümetinin

Daha fazla oku

Wiza ulgamynda täze tertip

Mayıs 19, 2018 - 7:40 PM

Ýakynda hormatly Prezidentimiz Gurbanguly Berdimuhamedow Ministrler Kabinetiniň we Döwlet howpsuzlyk geňeşiniň bilelikdäki mejlisini geçirdi. Mejlisde Döwlet migrasiýa gullugynyň başlygy M.Gurdow milli Liderimiziň migrasiýa işlerini kämilleşdirmek, hususan-da, daşary ýurtly raýatlary we raýatlygy bolmadyk adamlary bellige almagyň hem-de giriş we çykyş wizalaryny resmileşdirmegiň tertibi hakyndaky Düzgünnamanyň täze redaksiýasyny taýýarlamak barada beren tabşyryklaryny ýerine

Daha fazla oku

Türk genç kemancı Selin Samsar, Aşkabatlıları büyüledi

Mayıs 14, 2018 - 8:29 PM

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’taki Mahtumkuli Müzik ve Dram Tiyatrosu’nda Türkiye Aşkabat büyükelçiliği ile Türkmenistan Kültür Bakanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği konserde genç kemancı Selin Samsar seslendirdiği parçalar ile izleyiciler büyüledi. Konsere THY ve Tepe Türkmen şirketleri sponsor oldu.

Daha fazla oku

Aşkabat Türk İlkokulunda mezuniyet heyecanı

Mayıs 13, 2018 - 8:02 PM

Bugün Aşkabat Türk İlkokulunda 4. Sınıf öğrencilerinin mezuniyet heyecanı vardı. Günün ikinci yarımında Türk Kültür Merkezinde ilkokul öğrencilerinin mezun olması nedeniyle tören düzenlendi. İlkokul müdürü, öğretmenleri, öğrenciler ve velilerin katıldığı tören, saygı duruşu ile başladı. Daha sonra Türkmenistan ve Türkiye milli marşları okundu. İlkokul öğrencileri tarafından Türkmence ve Türkçe sunulan şiir ziyafeti

Daha fazla oku

Türkiye’nin ilk Yumurta Merkezini “Atavatan Türkmenistan” gezdi

Mayıs 11, 2018 - 2:17 AM

Türkiye Cumhuriyeti Aşkabat Kültür Müşavirliği tarafından Türkmen turizm şirketlerine yönelik düzenlenen Afyonkarahisar'daki termal tesisleri tanıtım programına katılan Atavatan Türkmenistan dergisi yöneticileri bu ay içinde hizmete girecek Türkiye'nin ilk Yumurta ve Sanatları Merkezinde incelemelerde bulundu. Merkeze gelen Türkmenistan Ekibi önce Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır tarafından kabul edildi. Yapılan görüşmelerde Afyonkarahisar ilinin sağlık turizmi açısından çok önemli

Daha fazla oku

Türkmenistan’da 73.Zafer Günü kutlaması

Mayıs 9, 2018 - 1:58 AM

Türkmenistan’da 2. Dünya Savaşı'na son vermesinin 73. yıl dönümünü dolayısıyla kutlama etkinliği düzenlendi. 9 Mayıs Zafer Bayramı arifesinde düzenlenen etkinlikte, gaziler ve gazilerin dul kalan eşleri Türkmenistan Devlet Başkanı’nın adından ödüllendirildi. Törende gazilere para ödülü yanı sıra çeşitli hediyeler verildi.

Daha fazla oku

2019 Asya Kupası kuraları çekildi: Türkmenistan F grubunda

Mayıs 5, 2018 - 11:40 PM

Asya kıtasının en iyi 24 takımı 245 günden sonra en büyük Asya Kupası’nda yarışacak. 2019 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenecek Asya Kupası’nın kuraları Dubai’de çekildi. Türkmenistan F grubunda Özbekistan, Oman ve Japonya ile eşleşecek. Asya Kupası 17. Dönem Karşılaşmaları 5 Ocak 2019 tarihinde Dubai'nin ev sahipliği ile başlayacak. Final maçı ise 1 Şubat 2019'da oynanacak.

Daha fazla oku

Bakan Ahmet Arslan: Orta Koridora Projesi Önemli

Mayıs 3, 2018 - 8:47 PM

Uluslararası Konferansta konuşan Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 'Orta Koridor' Projesi hakkında bilgi verdi. Çin'den Avrupa'ya uzanan ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'ni de bünyesinde barındıran orta koridorun uluslararası taşımacılıktaki önemine değinen Bakan Arslan, "Orta koridor, taşıma sürelerini kısaltacak, çok daha kolay ve çok daha ekonomik hale getirecek" dedi.

Daha fazla oku

Okuw tölegini geçirmek boýunça ýeňillik

Nisan 29, 2018 - 6:47 PM

Daşary ýurtlarda bilim alýan talyplara Türkmen-Türk paýdarlar täjirçilik bankyndan uly hyzmat. Bankyň resmi web saýtynda ýerleşdirilen habara görä, Türkmen-türk paýdarlar täjirçilik banky daşary ýurtlarda bilim alýan talyplaryň okuw töleglerini tölemeklik üçin hyzmatlaryny hödürleýär !

Daha fazla oku

Atavatan Türkmenistan Gündemini İmo’dan takip edin

Nisan 28, 2018 - 4:45 PM

Türkmenistan’ın tanıtımı için çalışmalar yürüten Atavatan Türkmenistan dergisi Ekibi, sosyal medyayı yakından takip ediyor, haberlerimizin on binlere ulaşması için aktif çalışmalar yürütmektedir. Yaptığımız çalışmalara göre, yayınladığımız bir haber www.atavatan-turkmenistan.com sitemizden doğrudan erişimin yanı sıra sosyal medya aracılığıyla binlerce kişi tarafından takip edilmektedir. Deneme amaçlı yürüttüğümüz IMO uygulaması aracılığıyla paylaşımlarımızda haberlerimizin yaklaşık 6700 kişi tarafından

Daha fazla oku

Türkmen Lider’inin Özbekistan ziyareti tamamlandı

Nisan 25, 2018 - 8:20 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov 23-24 Nisan tarihlerinde Özbekistan’a tarihi bir devlet ziyaretini gerçekleştirdi. Bu ziyaret Orta Asya’nın iki komşu ülkesi arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel bağların ne kadar sağlam temeller üzerine kurulu olduğunun kanıtını oluşturdu. Bu ziyaret kapsamında siyasi, ticaret, ekonomi, yatırım, ulaşım ve iletişim, eğitim ve spor alanlarındaki ikili münasebetlerin geliştirilmesi için 17 anlaşmaya imza atıldı. Ayrıca, iki ülke yüksek eğitim kurumları arasında 15 anlaşma imzalandı. Bunun yanı sıra Türkmenistan Fuarı ve Türkmenistan-Özbekistan İş Forumu düzenlendi.

Daha fazla oku

İstanbul’da Türkmenistan Futbol Şöleni

Nisan 23, 2018 - 1:29 AM

Bugün Türkmenistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu tarafından Türkiye’de eğitim alan Türkmen öğrencilerin arasında futbol yarışı düzenlendi. Elemelerden sonra 6 takımın katıldığı “Türkmen Futbol Şölenini” Atavatan Türkmenistan dergisi de takip etti. Çok heyecanlı geçen karşılaşmalarda finale Marmara üniversitesindeki Türkmen öğrencilerin takımı ile Ardahan üniversitesindeki Türkmen

Daha fazla oku

Sport Sagdynlygyň, Ruhubelentligiň we Üstünligiň Girewidir.

Nisan 19, 2018 - 8:49 PM

Sagdyn jemgyýet — bu ruhubelent we maksada okgunly adamlaryň jemgyýeti bolup, olar umumymilli maksatlaryň daşynda jebisleşýär. Şeýle sagdyn ruha eýe bolan jemgyýet özboluşlylygyny saklap, däp-dessurlaryna, gymmatlyklaryna ygrarlylygyny saklaýar hem-de oňyn özgertmelere açyk bolan öňdebaryjy täzelikleri höwes bilen kabul edýär. Türkmenistan halkara jemgyýetçiliginiň giňişligine işjeň goşulyşmak bilen, dünýäniň iň täze gazananlaryny durmuşa ornaşdyrmak arkaly

Daha fazla oku

Stambuldaky Futbol bäsleşigine çakylyk

Nisan 18, 2018 - 11:08 PM

Ýurdumyzda däp bolşy ýaly her ýylyñ 5-nji apreli 5-nji maýy aralygynda “Sagdynlyk we bagtyýarlyk” atly köpçülikleýin bedenterbiýe-sport we sagdyn-durmuş medeni çäreleriň bir aýlygy geçirilýär. Şeýle çäreler ýurdumyzyň daşary ýurtlardaky diplomatiki edaralarynda hem yzygiderli geçirilip dur.

Daha fazla oku