İstanbul’da TAPİ Konferansı bugün yapılıyor

Ekim 16, 2018 - 1:46 AM

Türkmenistan’ın öncülük ettiği Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz hattı projesi bir taraftan Türkmen doğalgazını Güney Asya’nın 2 büyüyen ülkesi Pakistan ile Hindistan’a taşırken, diğer taraftan bölgeye barış ve güvenlik sağlayacak önemli bir proje olarak değerlendiriliyor. Yıllık kapasitesi 33 milyar metreküp olan doğalgaz boru hattı bin 814 kilometre olacak.

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu 9 ayı değerlendirdi

Ekim 13, 2018 - 6:13 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu’nun genişletilmiş toplantısı gerçekleştirildi. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer, il ve ilçe valileri, bakanlar, kamu kurum yetkilileri, rektörler, gazete editörlerinin katıldığı toplantıda, 2018 yılının Ocak-Eylül ayları değerlendirildi ve yeni yıla kadar hedefler belirlendi.

Daha fazla oku

Türkmenistan Dünya Halter Şampiyonası’na hazırlanıyor

Ekim 11, 2018 - 12:51 PM

Türkmenistan 1-10 Kasım tarihlerinde Dünya Halter Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak. Dünyanın birçok ülkesinin katılımıyla Aşkabat’taki turnuva büyük bir çekişmeye sahne olacak. Aşkabat’ta Olimpiyat Kompleksi’nde düzenlenecek turnuvanın hazırlıklarını, Türkmenistan Devlet

Daha fazla oku

Rusya Türkmen Gazını satın alacak

Ekim 9, 2018 - 7:29 PM

Rusya tekrardan Türkmen doğal gazını ithal etmeye başlayacak. Bugün Türkmen Lideri, Rusya Başbakan Yardımcısı, Hükümet Genel Sekreteri Konstantin Çüyçenkeyi ve Gazprom Başkanı Aleksey Milleri kabul etti. Görüşme sonrasında açıklama yapan Gazprom Başkanı Türkmenistan ile Rusya arasında 2028 yılına

Daha fazla oku

Türkmen Lider, ABD’li şirketlileri TAPİ ’ye davet etti

Ekim 6, 2018 - 2:34 AM

73.BM Genel Kurul toplantısına katılan Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, bu ziyareti kapsamında düzenlenen Türkmenistan-ABD İş Konseyi’ndeki Amerikalı iş adamlarına hitap etti. Türkmen Lider, ABD’nin iş dünyası temsilcilerini, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesine davet etti.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, BM Genel Kurulu’na hitap etti: "Barış ve Güven Yılı" teklifinde bulundu

Ekim 3, 2018 - 12:08 AM

73.Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantısına katılan Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Genel Kurul’a hitap etti. 2019 yılını Barış ve Güven Yılı olarak ilan edilmesi konusunda girişimde bulunan Türkmen Lider, gerginliği azaltacak, anlaşmazlıkları ve çelişkileri çözecek ve "sorumlu kararlar" alabilecek tedbirleri önerdi.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, bugün New York’a gidiyor

Eylül 29, 2018 - 9:46 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, bugün 73.Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmalarına katılmak üzere New York’a gidiyor. BM ile çok yönlü işbirliği, Türkmenistan'ın dış politikasının, pozitif tarafsızlık ve geniş uluslararası işbirliği ilkelerine dayanan stratejik bir alanıdır. Bu bağlamda, Türkmenistan BM Genel Kurul çalışmalarına düzneli olarak katılmaktadır ve dünya barışı, refahı için önemli girişimlerde bulunmaktadır.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da Bağımsızlık coşkusu

Eylül 27, 2018 - 11:26 AM

27.yıl önce bağımsızlığına kavuşan Orta Asya ülkesi Türkmenistan’da Bağımsızlık Bayramı ülke genelinde törenlerle kutlanıyor. Enerji zengini Türkmenistan’da en önemli bayram dolayısıyla kapsamlı etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu toplantısı: ABU Genel Kurulu Türkmenistan’da

Eylül 25, 2018 - 10:54 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 27 Eylül Bağımsızlık Bayramı öncesinde Ruhiyet Köşkü’nde genişletilmiş Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ile birlikte askeri yetkililer, Aşkabat Belediye Başkanı ve vilayet valilerinin davet edildiği toplantıda, ülkenin iç ve dış gündemi değerlendirildi. Türkmen Lider, af yasasını imzaladı ve

Daha fazla oku

Ralli pilotları araba ile ödüllendirildi

Eylül 20, 2018 - 11:38 AM

Türkmenistan 9-15 Eylül tarihlerinde Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışına ev sahipliği yaptı. Dünyanın 20’den fazla ülkesinde 80 civarında araç, ülkenin doğusu ile batısını birleştiren bin 500 kilometrelik parkurda kıyasıya mücadele etti. Türkmenistan bu yarışta 15 takım ile madalya için yarıştı.

Daha fazla oku

Orta Asya’nın en büyük gübre fabrikası, Türkmenistan’da açıldı

Eylül 18, 2018 - 11:06 AM

Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Garaboğaz kentinde Türk Gap İnşaat ve Japon Mitsibushi Corporation şirketlerinin ortaklığı sonucunda inşa edilen Amonyak ve Üre Fabrikası hizmete açıldı. Orta Asya’nın en büyük gübre fabrikalarının birisi olarak gösterilen bu endüstriyel tesisin maliyeti 1,575 milyar doları buldu.

Daha fazla oku

Türkmenistan ile FİA arasında işbirliği

Eylül 16, 2018 - 8:50 PM

Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışlarının ödül töreni dolayısıyla Balkan vilayetine giden Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Serdar otelinde Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu (FİA) Başkan Yardımcısı, BAE otomobil ve turizm kulübü başkanı, ünlü sporcu-yarış pilotu Muhammed Bin Sulayem ile görüştü.

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu toplandı: Ro-Ro Feribotların Üretimi

Eylül 15, 2018 - 10:56 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu’nun genişletilmiş toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış gündeminin değerlendirildiği toplantıda, Türkmen Lider’in 29 Eylül-2 Ekim tarihlerinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 73.toplantısı için New York’a gideceği açıklandı.

Daha fazla oku

Amul-Hazar rallisinde 3’ncü etap sonunda Nani Roma lider

Eylül 14, 2018 - 1:07 PM

Türkmenistan’da 11 Eylül günü start alan Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışlarında 3.etap sona erdi. 13 Eylül günü gerçekleştirilen 3.etap sonunda İspanyol sürücü Nani Roma ve yardımcısı Alex Haro genel klasmandaki liderliğini sürdürüyor. Bu etapta 236 kilometrelik mesafe katedildi. Etap sonunda yarışçılar Karakum çölünün merkezindeki Altın Asır Türkmen gölüne ulaştılar.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, İran Cumhurbaşkanı Ofis Müdürü Vaizi ile görüştü

Eylül 13, 2018 - 11:27 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, İran Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı ve Ofis Müdürü Mahmud Vaizi’ni kabul etti. İran’ın Türkmenistan ile dostane münasebetleri geliştirmeye büyük değer verdiğini kaydeden Vaizi, Türkmen Lideri’ni Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışının start alması dolayısıyla tebrik etti.

Daha fazla oku

Ralli araçların geçit töreni nefes kesti

Eylül 12, 2018 - 10:09 PM

Türkmenistan’ın ev sahipliği yaptığı bin 571 kilometre uzunluğundaki Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışları start aldı. Ülkenin doğusundaki Lebap vilayetinin merkezi Türkmenabat kentinde yarışın bir gün öncesinde ralli araçlarının geçit töreni düzenlendi. Törenlere, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer, bakanlar, kamu kurum yetkilileri, yabancı büyükelçiler, aralarında Atavatan Türkmenistan Yayın grubu olmak üzere çok sayıda yabancı gazeteci katıldı.

Daha fazla oku

Türk şirketin inşa ettiği Elektrik Santralı açıldı

Eylül 8, 2018 - 6:14 PM

Bugün Türkmenistan’ın Marı şehrinde elektrik santralı hizmete girdi. Türk Çalık Enerji şirketin inşa ettiği Yeni Elektrik santralın açılışına Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov katıldı. Toplam 1574 MB kapasiteli yeni santral 4 gaz türbin, 4 buhar kazanı ve 2 buhar türbinden oluşmaktadır.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, helikopter ile Aşkabat’taki projeleri inceledi

Eylül 5, 2018 - 9:25 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat Belediye Başkanı Şamuhammet Durdılıyev ile birlikte Aşkabat’ın üzerinde helikopter turu gerçekleştirdi ve projeleri inceledi. Helikopterden Aşkabat’taki dev inşaat projelerini inceleyen Türkmen Lider, ekoloji konularına dikkat çekti.

Daha fazla oku

Yazı Dizisi Başlıyor :Amul-Hazar 2018

Eylül 3, 2018 - 11:06 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın girişimiyle start alacak olan uluslararası yarış – Amul-Hazar 2018 rallisine sayılı günler kaldı. Atavatan Türkmenistan Yayın Grubu olarak ralli vesilesiyle Türkmenistan’ı ve Amul-Hazar rallisinin geçeceği yerleri tanıtmak amacıyla yazı dizisi başlatıyoruz. Kısa makaleler www.atavatan-turkmenistan.com sitesinde Türkmence ve Türkçe olarak yayınlanacak. Yayınlanan yazılar

Daha fazla oku

Türkmen Lider, kitap yazdı ve atlı gezinti yaptı

Eylül 3, 2018 - 10:27 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Pazar günü kitap yazmaya ve ata binmeye ayırdı. Sabah saatlerinde Ahalteke atçılık kompleksine gelen Türkmen Lider, çalışma odasında ilk olarak ülkedeki yerli gazeteleri inceledi.

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu toplandı

Eylül 1, 2018 - 9:25 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış gündeminin ele alındığı toplantıda, Türkmenistan’ın 2019 yılında Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) başkanlık edeceği, Türkmen Lideri’nin BM Genel Kurulu toplantılarına katılacağı açıklandı.

Daha fazla oku

Türkmen Lideri New York Yolcusu

Ağustos 31, 2018 - 11:07 PM

Bugün Türkmenistan Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Türkmen Liderinin yaptığı toplantıda, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Raşit Meredov, Türkmenistan Devlet Başkanının BM Genel Kuruluna katılmak için New York’a yapacağı ziyaret hakkında bilgi verdi. Bu ziyaret

Daha fazla oku