Kırgızistan Cumhurbaşkanı, Türkmenistan’ı ziyaret edecek

Ağustos 15, 2018 - 10:36 PM

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Türkmenistan’a ilk resmi ziyaretini gerçekleştirecek. Ziyaretin 23-24 Ağustos tarihlerinde yapılacağı bildirildi. Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un davetiyle bir hafta sonra Aşkabat’a resmi ziyaret gerçekleştirecek.

Daha fazla oku

Türkmenistan gemi inşaatına başlıyor

Ağustos 13, 2018 - 10:37 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Kazakistan’ın Aktau kentinde düzenlenen 5.Hazar Denizi’ne kıyısı bulunan ülkelerin Devlet Başkanları Zirvesi öncesinde Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’na incelemelerde bulundu. Bu sene Mayıs ayında hizmete giren Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’nda gemi yapımı ve gemi onarımı fabrikası yer almaktadır.

Daha fazla oku

Başkent Aşkabat : Milyonluk şehir

Ağustos 9, 2018 - 7:52 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında düzenlenen video-konferansı çalışma toplantısında kentsel dönüşüm programı ele alındı. Her hafta başında Aşkabat Belediye Başkanı ve vilayet valileri ile görüşen Türkmen Lider, ülkenin başkenti Aşkabat’ın genişletilmesi ve modern kent durumuna getirilmesi konusunda ilgili yetkililerden bilgi almaktadır.

Daha fazla oku

Ministrler Kabinetiniň mejlisi geçirildi

Ağustos 1, 2018 - 1:23 PM

Türkmenistanyň hormatly Prezidenti Gurbanguly Berdimuhamedow Ministrler Kabinetiniň we Döwlet howpsuzlyk geňeşiniň bilelikdäki mejlisini geçirdi. Onda Prezident maksatnamalarynyň hem-de ýurdy durmuş-ykdysady taýdan ösdürmek boýunça kabul edilen beýleki maksatnamalaryň durmuşa geçirilişine seredildi.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da yeni hukuk enstitüsü kuruldu

Temmuz 27, 2018 - 10:31 PM

Türkmenistan’da daha önce faaliyet gösteren Devlet Başkanlığı’na bağlı Demokrasi ve İnsan Hakları Enstitüsü ile Devlet ve Hukuk Enstitüsü yerine Devlet, Hukuk ve Demokrasi Enstitüsü kuruldu. Bununla ilgili kararı, Türkmenistan Devlet Başkanı imzaladı.

Daha fazla oku

Suudi pilot Yazeed Al Rajhi, Amul-Hazar 2018 rallisine katılacak

Temmuz 20, 2018 - 1:57 AM

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde 9-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışı tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Türkmen Desert Race olarak ta dünyada tanıtılan ralli için dünyanın çeşitli ülkelerinden pilotlar katılma isteğinde bulundu.

Daha fazla oku

Sportmen Lider yine ustalığını konuşturdu

Temmuz 12, 2018 - 11:20 AM

Türkmenistan’da Eylül ayında düzenlenecek Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışlarını yakından takip eden Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, usta ralli pilotu olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu toplandı: Ocak-Haziran ayları değerlendirildi

Temmuz 6, 2018 - 8:23 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu’nun genişletilmiş toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Ocak-Haziran 2018 döneminin ekonomik göstergeleri değerlendirildi ve 2018 yılının ikinci yarısı için yeni hedefler belirlendi.

Daha fazla oku

Ankara’da Kültür Günü kutlandı

Temmuz 2, 2018 - 1:20 PM

Türkmenistan’da 27 Haziran Kültür ve Sanat çalışanları günü ve Mahtumkuli Firaki Şiir Bayramı büyük coşkuyla kutlandı. Bu çifte bayram olarak ilk defa kutlandı ve bu kutlamalar ülke genelinde 22-27 Haziran tarihinde Ahal vilayeti topraklarında diğer vilayetlerden gelen kültür ve sanat camiası ile ortaklaşa kutlandı.

Daha fazla oku

Aşkabat-Türkmenabat otobanı hayata geçiyor

17, 2018 - 4:22 PM

Türkmenistan’ın yerli firmalarının gerçekleştireceği büyük bir proje olan Aşkabat-Türkmenabat otobanı için düğmeye basıldı. Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği bünyesinde oluşturulan Türkmenotoban konsorsiyumu bu dev projeyi gerçekleştirecek. Proje için, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın talimatı üzerine 2,4 milyar dolarlık bir kredi sağlanacak. Yerli işadamları, otoban geçeceği alanı ve teknik özellikleri ile ilgili genel tasarımı sundu.

Daha fazla oku

Duşanbe’de BDT Başbakanlar toplantısı yapıldı

1, 2018 - 1:52 PM

Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) üye ülkelerin Hükümet Başkanları (Başbakanlar) toplantısı, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de gerçekleştirildi. Tacikistan’ın dönem başkanlığında gerçekleştirilen ve Tacikistan Başbakanı Kohir Rasulzade’nin başkanlığında düzenlenen toplantıya, Türkmenistan’dan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov katıldı.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da 85 bin mezun

Mayıs 28, 2018 - 4:56 PM

Türkmenistan’da orta okullarda eğitim-öğretim yılı sona erdi. Bu sene ülke genelinde 85 binde fazla öğrenci okullardan mezun oldu. Okullarda mezuniyet törenleri düzenlenirken, ülke genelinde de ‘Son zil’ sloganlıya geniş katılımlı törenler düzenlendi.

Daha fazla oku

Araçsız Gün :3 Haziran’da Aşkabatlılar bisiklet binecek

Mayıs 22, 2018 - 3:37 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkede düzenlenecek dev uluslararası spor yarışları için hükümet toplantısını gerçekleştirdi. Bu toplantıda, Eylül’de yapılacak Amul-Hazar 2018 uluslararası rallisi, Kasım’da düzenlenecek Dünya Halter Şampiyonası ve 3 Haziran’ın Türkmenistan’ın girişimiyle Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Bisiklet Günü etkinlikleri değerlendirildi.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da Anayasa ve Bayrak Günü kutlandı

Mayıs 19, 2018 - 6:22 PM

Türkmenistan’da resmi tatil olan 18 Mayıs Anayasa ve Devlet Bayrak Günü büyük coşkuyla kutlandı. Kutlama etkinlikleri kapsamında başkent Aşkabat’taki Anayasa anıtına ve Bayrak direğine çelenk konuldu. Bu törenlere, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov katıldı.

Daha fazla oku

Tbiliside “Türkmenistan - Beýik Ýüpek Ýolunyň Ýüregi” atly Maslahat geçirildi

Mayıs 18, 2018 - 10:17 PM

2018-nji ýylyň 16-njy maýynda Türkmenistanyň Gruziýadaky Ilçihanasy Gruziýanyň Milli ylymlar akademiýasy bilen bilelikde “Türkmenistan – Beýik ýüpek ýolunyň ýüregi” atly maslahaty geçirdi. Agzalan maslahata, Gruziýanyň Milli ylymlar akademiýasynyň ýolbaşçylary we alymlary, daşary ýurtlaryň Gruziýada işleýän diplomatlary, Tbilisi şäheriniň ýokary okuw mekdepleriniň professordyr mugalymlary we talyp ýaşlary hem-de ýurtdaky köpçülikleýin habar beriş serişdeleriniň wekilleri işjeň gatnaşdylar.

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu toplandı: Avaza’da Yeni Villalar

Mayıs 13, 2018 - 8:36 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış gündeminin ele alındığı toplantıda, 12-13 Mayıs tarihlerinde Türkmenistan heyetinin İran’ı ziyaret edeceği açıklandı.

Daha fazla oku

Türkmen Lider’den Putin’e tebrik mesajı

Mayıs 9, 2018 - 1:55 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e tebrik mesajı gönderdi. Putin’i yemin ederek, yeniden devlet başkanlığı görevine başlamasıyla kutlayan Türkmen Lider mesajında; “Sizin liderliğinizde Rusya'nın siyasi ve sosyo-ekonomik kalkınmada yeni başarılar elde edeceğine, uluslararası arenadaki saygınlığını daha da güçlendireceğine inanıyorum” diye ifadeler kullandı.

Daha fazla oku

Türkmenbaşı-Garaboğaz-Kazakistan Karayolu İnşası

Mayıs 5, 2018 - 11:58 PM

Dün gerçekleşen Bakanlar Kurulu Topantısında, Türkmenbaşı-Garaboğaz-Kazakistan karayolu projesinin inşasına yönelik çalışmalar hakkında bilgi verildi. Bu proje, Aşkabat-Türkmenbaşı otobanının önemli bir ayağını oluşturacak. Ayrıca bu proje, Türkmenistan ile Kazakistan arasındaki ticaret hacminin yeni seviyelere taşınmasına imkân sağlayacak. Toplantıda ayrıca aşağıdaki kararlar alınmıştır :

Daha fazla oku

Hazar’ın kıyısında Ulaştırma Konferansı

Mayıs 3, 2018 - 8:44 PM

Asya ile Avrupa arasında ulaştırma, transit ve lojistik köprü olmak yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde “Büyük İpek Yolu- yeni kalkınmalara doğru” konulu uluslararası ulaştırma konferansı düzenlendi. Ulaştırma sektöründeki uluslararası işbirliğinin ve yeni projelerin değerlendirildiği konferansa, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Nakliyeci Birlikleri Uluslararası Federasyonu (FİATA) Başkanı Babar Badat, Türkiye’yi

Daha fazla oku

Uluslararası Türkmenbaşı Limanı birkaç önemli ödül birden aldı

Mayıs 2, 2018 - 8:30 AM

Bugün açılışı gerçekleşecek Uluslararası Türkmenbaşı Limanı birkaç uluslararası ödül aldı. Avaza Kongre Merkezinde gerçekleşmekte olan “Büyük İpek Yolu- yeni kalkınmalara doğru” uluslararası forumunun açılış konuşmalarından sonra Türkmenbaşı Limanına birkaç uluslararası ödülün ve sertifikanın takdim töreni gerçekleşti. İlk olarak Guinness Rekorlar Türkiye Yöneticisi Şeyda Subaşı Gemici sahneye çıktı ve

Daha fazla oku

Uluslararası Türkmenbaşı Limanı 2 alanda Guinness rekorlarına girdi

Mayıs 2, 2018 - 6:50 AM

Türkmenistan’a 2 Guinness rekoru birden geldi. Bugün açılışı gerçekleşecek Uluslararası Türkmenbaşı Limanı 2 alanda Guinness rekorlara girdi. Türkmenistan Devlet Başkanının katılımıyla bu sabah “Büyük İpek Yolu- yeni kalkınmalara doğru” uluslararası forumu birazdan başlayacak. Forumda Türkmenistan’ın 2 alanda Guinnes rekorlara girmesine ilgili açıklama yapılması bekleniyor. Guinness Rekorlar Türkiye Yöneticisi Şeyda Subaşı Gemici tarafından Atavatan Türkmenistan uluslararası dergisine özel açıklamaya göre Uluslararası Türkmenbaşı Limanı “Deniz seviyesinin altında yer alan en büyük liman” ve “Deniz

Daha fazla oku

Ahalteke atlarının güzellik yarışması

Nisan 29, 2018 - 1:31 AM

Dünyada sadece Türkmenistan’da kutlanan At Bayramı dolayısıyla ülkeye has safkan ahalteke atlarının uluslararası güzellik yarışması düzenlendi. Yarışmanın sonuçları, atlara sevgisiyle dünyada tanınan Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katıldığı törende açıklandı.

Daha fazla oku

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Aşkabat Parkı açıldı

Nisan 24, 2018 - 1:50 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Özbekistan’ı ziyaret ederek, iki ülke arasındaki işbirliğinde yeni döneme başlanmasına katkı sağladı. Bu ziyaret kapsamında üst düzey görüşmeler yapıldı ve birçok anlaşmaya imza atıldı. Ayrıca, iki ülke halklarının arasındaki eski yıllara dayanan dostane bağların pekiştirilmesi için büyük bir projeye imza atıldı. Özbekistan’ın başkenti Taşkent’in merkezinde Aşkabat Parkı inşa edildi. Bu park, iki ülke Lideri Gurbanguli Berdimuhamedov ve Şavkat Mirziyoyev’in katılımıyla açıldı.

Daha fazla oku