5.Hazar Zirvesinde imzalanan belgeler

Ağustos 13, 2018 - 10:13 PM

12 Ağustos tarihinde Kazakistan’ın Aktau kentinde düzenlenen 5. Hazar Ülkeleri Devlet Başkanları Zirvesinde, Hazar'ın hukuki statüsünü belirleyen anlaşma imzalanmıştı. Zirvede ayrıca aşağıdaki belgelerde imzalandı.

Daha fazla oku

İhaleler: Türkmenistan İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı’ndan yeni inşaat ihaleleri

Ağustos 9, 2018 - 7:46 PM

Türkmenistan’da inşa edilmesi öngörülen çeşitli düzeydeki inşaat projelerinin ihalesi Türkmenistan İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Bakanlık bu hafta boyunca 2 adet uluslararası ihale yayınladı. Her iki ihale de tekstil sektörünü ilgilendiriyor. Ahal vilayeti Gökdepe ilçesinde 30 bin ton pamuk işlemek için pamuk işleme fabrikası ve bünyesinde

Daha fazla oku

Aşkabat’ta Medya Formu yapılacak

Ağustos 4, 2018 - 6:13 PM

Eylül ayında Türkmenistan’da “Amal-Hazar 2018” rallisi yapılacak. Bu rallinin tanıtımı amaçlı bir dizi etkinlikler yapılmaktadır. Yarın Türkmenistan Dışişleri Bakanlığında “Amal-Hazar

Daha fazla oku

Ilçi wezipä girişdi

Ağustos 2, 2018 - 10:22 PM

Türkmenistanyň Prezidenti Gurbanguly Berdimuhamedow Gazagystan Respublikasynyň Türkmenistanda täze işe başlan Adatdan daşary we Doly ygtyýarly ilçisi Žandos Asanowy kabul etdi. Işçi türkmen Baştutanyna ynanç hatyny gowşurdy.

Daha fazla oku

Täze Paýdarlar jemgyýeti esaslandyrylýar

Ağustos 1, 2018 - 1:50 PM

Türkmenistanyň Prezidentiniň Karary bilen, “Türkmenistanyň Ulag-logistika merkezi” açyk görnüşli paýdarlar jemgyýetini döretmäge rugsat berildi. Täze kärhananyň esaslandyryjylary hökmünde Türkmenistanyň Demir ýol ulaglary ministrligi (esaslyk maýadaky paýy 35 göterim), Awtomobil ulaglary ministrligi

Daha fazla oku

Kırgızistan’da Orta Asya toplantısı

Temmuz 27, 2018 - 10:21 PM

Kırgızistan’ın tatil beldesi Çolpon-Ata, Orta Asya ülkelerinin dışişleri bakanlarının toplantısına ev sahipliği yaptı. Ev sahibi Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirociddin Muhriddin, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ve Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Berdinıyaz Matiyev katıldı.

Daha fazla oku

İhaleler: Tekstil Bakanlığı’ndan yeni fabrika inşaat ihalesi

Temmuz 21, 2018 - 10:29 PM

Türkmenistan’ın Tekstil Bakanlığı bünyesindeki tekstil fabrikalarının üretim kalitesinin arttırılması için çaba gösterirken, diğer taraftan yeni fabrikalar için müteahhit yatırımcıları aramaktadır. Son teknoloji ile donatılan deri işleme fabrikasının anahtar teslimi projelendirilmesi ve inşa edilmesi için müteahhit yatırımcı için uluslararası ihale açıldı. İhale ile

Daha fazla oku

TAPI doğalgaz projesi New York’ta tanıtıldı

Temmuz 20, 2018 - 1:49 AM

Türkmenistan doğalgazını Güney Asya ülkelerine taşıyacak Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) doğalgaz boru hattı projesi, ABD’nin New York kentinde tanıtıldı. New York'taki Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu (UNDP) genel merkezinde, Afganistan, Pakistan ve Hindistan Daimi temsilcilikler ile birlikte Türkmenistan'ın Daimi temsilciliği "Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan Gaz Boru Hattı: güvenilir, sürdürülebilir ve modern bir enerji erişimi için yeni Büyük

Daha fazla oku

İhaleler: Türkmengaz Devlet Kurumu’ndan “Management” ihale

Temmuz 15, 2018 - 11:38 PM

Dünyanın önemli enerji şirketlerinin arasında bulunan Türkmenistan’ın Türkmengaz kurumu, önemli bir uluslararası ihale açtı. Devlet Kurumu, Ahal vilayetinde bir ilke imza atarak, doğalgazdan benzin üreten dev üretim tesisini inşa etmektedir. Bu tesisin bu sene hizmete açılması planlanmaktadır ve bunun için bir ihale açıldı.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, yeni kitabını yazıyor

Temmuz 12, 2018 - 11:12 AM

Hazar Denizi kıyısındaki Avaza ulusal turizm bölgesinde tatil yapan Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, tarihi ve kültürel mirasa adanmış bir kitap üzerinde çalıştı. Türkmen Lider bugünler tatilini sanat çalışmaları ile devam ediyor. “Türkmenistan – Büyük İpek Yolu’nun kalbi” kitabını yazan Devlet Başkanı, bu kitabın devamını yazıyor.

Daha fazla oku

İhaleler: TAPİ projesi kapsamında önemli ihale

Temmuz 9, 2018 - 12:22 PM

Türkmenistan gazını, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattıyla Güney Asya’ya taşıyacak proje ile ilgili ihale yayınlandı. İhale kapsamında projenin Türkmenistan ayağında kompresör istasyonunun inşa edilmesi hedeflenmektedir. Projenin birisi hattın 30.kilometresinde, diğer ise 195.kilometresinde inşa edilmesi

Daha fazla oku

Türkmenistan’da maaşlara yüzde 10 zam

Temmuz 5, 2018 - 11:03 PM

Bugün Türkmenistan Devlet Başkanı yılın ilk 6 ayının değerlendirildiği Genişletilmiş Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda Türkmen Lideri maaşlara yüzde 10 zam yapmak ile ilgili Karar imzaladı. 1 Ocak 2019 tarihinden yürürlüğe girecek yeni zam sonrası asgari ücrette 790 manat olacak. Yüzde 10 zam sadece maaşlara değil, aynı anda öğrenci bursları ve emeklilik aylıklarına da uygulanacak.

Daha fazla oku

İhaleler: Türkmenistan İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı’ndan köprü inşası

Temmuz 2, 2018 - 1:54 PM

Türkmenistan ulaştırma sektöründe Asya ile Avrupa arasında önemli köprü görevini üslenmek için büyük çaba gösteriyor. Bu nedenle bu sektördeki yatırımlarını devam ettiriyor. Halihazırda, Türkmenbaşı-Garaboğaz-Kazakistan sınırına kadar olan karayolun 122.kilometresinde Garaboğazköl boğazında karayolu köprüsünün projelendirilmesi ve inşa edilmesine yönelik uluslararası ihale yayınladı.

Daha fazla oku

Türkmenistan, Abu Dabi’deki petrolgaz fuarına katılacak

26, 2018 - 12:09 PM

Türkmenistan, 12-15 Kasım 2018 tarihinde Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi düzenlenecek ADIPEC 2018 petrolgaz fuar ve konferansına katılacak. Bununla ilgili bilgi, Bakanlar Kurulu’nda açıklandı. Türkmenistan Devlet Başkanı, büyük miktarlarda hidrokarbon kaynaklarına sahip olan Türkmenistan'ın enerji politikasıyla yerli yakıt ve enerji sektörünün kapsamlı bir şekilde geliştirilmesinin, çeşitlendirilmesinin ve küresel enerji sistemine dinamik entegrasyonunun hedeflendiğini belirtti.

Daha fazla oku

Otomobil için Yeni vergi

21, 2018 - 12:26 PM

Türkmenistan Meclisi yakında birkaç yeni Kanun kabul etti. Kabul edilen kanunlar arasında vize ile ilgili Migrasyon Kanunu ve Vergi Kanuna değişiklik yapmak ile ilgili Kanunlarda var.

Daha fazla oku

İhaleler: Türkmenistan’dan Tacikistan’a okul inşası

17, 2018 - 4:31 PM

Türkmenistan yurtdışında Türkmenlerin bulunduğu bölgelerde okul ve buna benzer sosyal tesislerin inşasına büyük önem vermektedir. Geçtiğimiz aylarda Rusya’nın Astrakhan bölgesinde Türkmen okulu hizmete açılmıştı. Şimdi ise Tacikistan’ın Hatlon vilayetinin Dusti ilçesinde

Daha fazla oku

Türkmen Lideri Tacikistan Yolcusu

15, 2018 - 4:58 PM

Dün Türkmenistan Devlet Başkanı Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda yapılan açıklamaya göre, Türkmen Lideri 20 Haziran 2018 tarihinde Tacikistan Başkenti Duşanbe şehrinde gerçekleştirilecek Uluslararası Su konferansına katılacak. Bu toplantıya onlarca ülkeden Devlet Başkan, Hükümet Başkanları ve Uluslararası kurumların yöneticilerin katılması beklenmektedir. Türkmenistan su

Daha fazla oku

Puluň taryhyna gysgaça syn

6, 2018 - 5:44 PM

Hormatly okyjylar bugün Size Halkara Ynsanperwer Ylymlary we Ösüş Uniwersitetiniň Halkara Ykdydsadyýet we Menejment Fakultetiniň Talyby Aýnatäç Sözenowanyň puluň taryhyny seljeren makalasyny ýetirýäris. Adamzat jemgyýetiniň taryhy, gazuw – agtaryş işleriniň ,ýazgy çeşmeleriniň we ýadygärlikleriň üsti bilen öwrenilýär. Türkmenistan döwletimiz hem geo-ykdysady ýerleşişi we taryhy beýik ýüpek ýolunyň üstünde ýerleşýändigi sebäpli taryhy ýadygärliklere baý ýurtlaryň biridir. Şu nukdaýnazardan seredenimizde, bu yadygärlikleriň arasynda pullaryň taryhynyň hem ähmiýetiniň uludygyny görmek mümkindir.

Daha fazla oku

İhaleler: Türkmenistan İnşaat Bakanlığı’ndan otogar ihalesi

2, 2018 - 1:50 PM

Türkmenistan’daki her alandaki inşaat projelerinin ihalelerini açma yetkisine sahip olan İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı bu hafta içerisinde ülkenin vilayet merkezlerinde otogar inşasına ilişkin uluslararası ihale açtı. Daşoğuz, Lebap, Mari ve Balkan vilayetlerinde yolcu otobüs garının inşası ve projelendirilmesi öngörülmektedir. İhale ile ilgili diğer bilgiler aşağıdaki tablolarda yer almaktadır.

Daha fazla oku

Dünya Çocuklar Günü ve Dünya bisiklet Günü

1, 2018 - 1:44 PM

Türkmen Lider Bakanlar Kurulu’nda 1 Haziran Dünya Çocuklar Günü ve 3 Haziran dünya Bisiklet Günü dolayısıyla Türkmenistan halkını tebrik etti. Bisiklet sporunun Olimpiyat Oyunları’nda yer alan yaygın spor dalı olduğunu ifade eden Türkmen Lider, 1869 yılında Fransa’nın Paris ve Ruan kentleri arasında düzenlenen ilk bisiklet yarışları sonrasında bu spor dalının geliştiğini kaydetti.

Daha fazla oku

İhaleler: yeni havalimanları inşası ihalelileri

Mayıs 28, 2018 - 5:00 PM

Türkmenistan’da bu hafta içerisinde önemli uluslararası ihaleler yayınlandı. Bir taraftan Türkmen Kimya Kurumu çeşitli üretim amaçlı fabrikaların inşası için anahtar teslimi ihaleler açarken, diğer taraftan Türkmenistan İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı yeni havalimanlarının inşası için uluslararası ihale açtı. Türkmenistan’da 2 tane yeni havalimanı inşa edilmesi öngörülmektedir. Bu projeler ile ilgili detaylar aşağıdaki tablolarda yer almaktadır.

Daha fazla oku

Yeni Cam Fabrikasından 1 milyon dolardan fazla ihracat

Mayıs 23, 2018 - 10:20 AM

Tepe Türkmen İnşaat ve Ticaret A.Ş tarafından inşa edilen ve 14 Şubat 2018 tarihinde Türkmenistan Devlet Başkanı ve TOBB Başkanı Rifat Hısarcıklıoğlu tarafından açılışı gerçekleştirilen Cam ve Cam Ürünleri Fabrikası, ürettiği ürünler ile hem yerli pazarı hem de yurtdışı pazarının ihtiyacını karşılamaya başladı.

Daha fazla oku