TAPI projesinde uluslararası işbirliği

Aralık 11, 2018 - 10:58 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov video-konferansı çalışma toplantısında petrolgaz sektöründen sorumlu danışmanı Yağşıgeldi Kakayev ile Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesini ele aldı. TAPİ projesinde uluslararası işbirliği konuları ele alındı.

Daha fazla oku

Türkmen-Avusturya Derneğinin ekonomiye katkısı

Aralık 10, 2018 - 8:06 PM

10 yıl önce kurulan Türkmenistan-Avusturya Derneği iki ülke arasındaki kültürel ilişkiler başta olmak üzere özellikle ekonomik işbirliğine önemli katkı sağlamaktadır. Geçtiğimiz günlerde Türkmen-Avusturya Derneğinin 10.yıldönümü dolayısıyla Aşkabat’ta Mahtumkuli Milli Saz ve Drama Tiyatrosu’nda Türkmen-Avusturya “Galkınış” Semfoni Orkestrası’nın konseri gerçekleştirildi. Ayrıca bu Dernek tarafından Rusça ve Almanca basılan “Galkınış” dergisinin 4.sayısının tanıtımı gerçekleştirildi. Bu törenlere katılan

Daha fazla oku

Türkmen Lider, BDT Zirvesi’ne katıldı

Aralık 6, 2018 - 6:09 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen Bağımsız Devletler Topluluğu’na üye ülkelerin Devlet Başkanları’nın gayri resmi toplantısına katıldı.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da Ayçiçek yağı üretimi için önemli anlaşmalar

Aralık 5, 2018 - 7:54 PM

Türkmenistan son yıllarda aldığı önemli kalkınma programları ile yerli ve ihracat kaynaklı üretime daha fazla önem vermektedir. Bu alanda özel sektörün payı büyüktür. ‘Türkmenistan’da üretildi’ markalı ürünlerin dünya pazarlarındaki yerini alması için yapılan çalışmalar olumlu sonuçlar vermektedir.

Daha fazla oku

Türkmenistan doğumlu kozmonot uzay yolculuğuna başladı

Aralık 5, 2018 - 9:30 AM

Türkmenistan doğumlu Rusyalı kozmonot Oleg Kononenko ve beraberindeki ABD’li ve Kanadalı astronotları taşıyan Soyuz MS-11 uzay mekiği başarılı bir şekilde Uluslararası Uzay İstasyonu ulaştı. NASA başta olmak üzere pek çok haber ajanslarında yer alan habere göre, 11 Ekim tarihinde Soyuz-FG uzay mekiğinin arızalanarak, Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşmamasının ardından gerçekleşen bu

Daha fazla oku

İhale İlanları ve İş Dünyası haberleri : Atavatan Türkmenistan

Aralık 4, 2018 - 10:12 AM

Türkmenistan’da yayınlanan ihale ilanlarını Türkçe olarak takip etmek isteyenlerin tek adresi Atavatan Türkmenistan dergisinin sitesi olmakta. www.atavatan-turkmenistan.com sitesinde her hafta periyodik aralıklarla Türkmenistan’da yayınlanan önemli ihaleler Türkçe olarak paylaşılmaktadır. İhale şartları ve başvuru irtibat bilgilerinin de yayınlandığı İhale haberlerimiz Türkmenistan’da iş yapmak isteyenler için önemli bir başvuru kaynağı olmaktadır. Sitemizde bazı önemli ihaleler ise, ayrı bir haber olarak

Daha fazla oku

Türkmenistan Meclisi 2019 bütçesini onayladı

Aralık 3, 2018 - 10:28 PM

Türkmenistan Meclisi’nde 2019 yılının devlet bütçesi onaylandı. Milletvekillerinin toplantısına Hükümet üyeleri, çeşitli bakanlıklar ve kamu kurum yetkilileri ve basın mensupları davet edildi. Gündeme göre, “Türkmenistan 2019 Devlet Bütçesi Üzerine” Kanun tasarısı ve “Türkmenistan 2017 yılında Devlet Bütçesinin Uygulanması Hakkında” Türkmenistan Meclisi'nin Kararı değerlendirilmek üzere milletvekillerine sunuldu. Milletvekilleri tarafından 2019 yılı devlet bütçesi onaylandı.

Daha fazla oku

İhaleler: Türkmengaz’dan yeni polimer fabrikası için ihale

Aralık 1, 2018 - 9:58 PM

Türkmenistan doğalgazını sadece yurtdışına ihraç etmekle kalmayıp, doğalgaz hammadde olarak kullanarak, çeşitli ihraç ürünlerinin üretilmesi için kullanılmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Hazar Denizi’nin kıyısındaki Kıyanlı’da Güney Kore’nin LG International Corp ve Hyundai Engineering ile Japon TOYO Engineering Corporation şirketleri tarafından ortaklaşa dev polimer fabrikası

Daha fazla oku

Oba hojalyk ekinleri üçin täze nyrhnamalar

Kasım 29, 2018 - 10:13 PM

Türkmenistanda oba hojalygynyň ösdürilmegi döwlet syýasatynyň esasy ugurlarynyň biridir. Türkmenistanyň Prezidenti bu pudagyň ösdürilmegi, oba hojalyk önümleriniň önümçiliginiň ýokarlandyrylmagy, oba zähmetkeşleriniň höweslendirilmegi babatda köp sanly resminamalara gol çekdi.

Daha fazla oku

Tarım ürünleri için yeni alım fiyatları

Kasım 29, 2018 - 12:26 PM

Türkmenistan’da tarım sektörünün geliştirilmesi ülke yönetiminin öncelikli alanlarının birisi teşkil etmektedir. Türkmenistan Devlet Başkanı sektörde kapsamlı değişikliklerin yapılması, tarım ürünlerinin üretiminin arttırılması, tarım üreticilerinin teşvik edilmesine yönelik bir dizi kararnameler imzaladı.

Daha fazla oku

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Cahit Turhan Avaza Kongresinde konuştu

Kasım 28, 2018 - 10:57 AM

Hazar denizin Türkmen kenarında yerleşen turizm incisi Avaza’da gerçekleşmekte olan Transport ve Transit İşbirliği Anlaşmasına (Lapıs Lazuli) katılan ülkelerin  Ulaştırma Bakanlarının  Uluslararası toplantısının açılışında konuşan Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Cahit Turhan, Türkmenistan’ın İpek Yolu güzergâhındaki başarılı projelerinden gurur duyduğunu ifade etti.  Atavatan Türkmenistan dergisinin de takip ettiği Kongre de Bakan Turhan, böylesi önemli bir etkinlikte bizler için ayrı bir önemi olan Atavatanımız Türkmenistan’da Sizlerle birlikte olmaktan büyük bi

Daha fazla oku

Türkmenistan ile Azerbaycan 20’den fazla anlaşma imzaladı

Kasım 22, 2018 - 12:26 PM

Dün öğleden sonra Türkmenistan’a resmi ziyaret için gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bugün Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile bir araya geldi. İki ülke arasındaki mevcut işbirliğinin geniş yelpazede değerlendirildiği görüşmelerden sonra Türkmenistan ile Azerbaycan ilişkilerine yeni bir ivme kazandıracak 20’den fazla ikili anlaşmaya imza atıldı.

Daha fazla oku

Çifte vergilemeyi önleme ve Yatırım anlaşması imzalandı

Kasım 22, 2018 - 10:38 AM

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Türkmenistan ziyareti devam ediyor. Bu sabah Oguzhan Köşkünde Türkmen Lideri tarafından karşılanan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Türkmenistan Devlet Başkanı arasında ikili görüşme gerçekleşti. Daha sonra heyetlerin katılımıyla görüşmeler devam etti. Görüşmeler tamamlandıktan sonra ikili anlaşmalara imza töreni gerçekleşti. Toplamda 20’den fazla

Daha fazla oku

Türk ve Japon şirketleri Lebap eyaletinde elektrik santralı inşa edecek

Kasım 21, 2018 - 10:01 PM

Elektrik enerjisi alanında büyük yatırımlar yapan Türkmenistan bugün çok önemli bir elektrik enerji projesine start verdi. Lebap eyaletinin Carcev ilçesinde elektrik santrali inşa edilecek. Proje kapasitesi 432 megavat olacak. Bu projeyi Türk şirketi Rönesans Holding ve Japon şirketleri Sumitomo Corporation we Mıtsubıshı Hıtachı Power Systems hayata geçirecek.

Daha fazla oku

23.Uluslararası Petrolgaz Fuarı ve Konferansı

Kasım 20, 2018 - 10:26 PM

Dünyanın önemli enerji zengini ülkesi Türkmenistan’ın ev sahipliğini yaptığı en büyük etkinliği olan 23.Uluslararası Petrolgaz Fuarı ve Konferansı başladı. 3 gün ziyaretçilere açık kalan fuarda dünyanın 50 ülkesinden enerji devleri stant açtı. Bunun yanı sıra Türkmenistan’ın petrolgaz sektöründeki hem devlete ait hem de özel şirketler fuardaki yerini aldı. Fuar ile birlikte düzenlenen konferansa ise 250’nin üzerinde yabancı heyet katılıyor. Türkiye’yi temsilen Rönesans Holding ve İlk İnşaat şirketleri stant açtı.

Daha fazla oku

8.Orta Asya-Afganistan Bakan Yardımcıları toplantısı

Kasım 19, 2018 - 10:15 AM

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 8.Orta Asya ve Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcıları toplantısı gerçekleştirildi. Merkezi Aşkabat’ta bulunan Birleşmiş Milletler Orta Asya Bölgesel Önleyici Diplomasi merkezi tarafından düzenlenen toplantıya, bölge ülkelerin bakan yardımcıları yanı sıra Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcısı İdris Zaman katıldı.

Daha fazla oku

Bişkekde sebitleýin ýygnak geçirildi

Kasım 17, 2018 - 11:17 PM

2018-nji ýylyň 16-njy noýabrynda BMG-niň Merkezi Aziýa üçin öňüni alyş diplomatiýasynyň Sebitleýin merkeziniň guramagynda Bişkekde Merkezi Aziýa ýurtlarynyň Daşary işler ministrleriniň orunbasarlarynyň 8-nji her ýylky duşuşygy geçirildi.

Daha fazla oku

Türkmenistan’dan yalanlama

Kasım 16, 2018 - 11:05 AM

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Rusya’nın Novosti ajansında Türkmenistan-Afganistan sınırıyla ilgili çıkan haberleri yalanladı. Rus haber ajansı, Kırgızistan’ın Tokmok kentinde düzenlenen Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Üye Devletleri Sınır Komutanları Konseyi’nin 80.toplantısının sonuçlarına dayandırarak, güya Türkmenistan-Afganistan sınırındaki durumun şiddetlendiğini ifade etti.

Daha fazla oku

Türkmen-italýan işewürler maslahaty geçirildi

Kasım 15, 2018 - 10:11 PM

2018-nji ýylyň 15-nji noýabrynda Türkmenistanyň Söwda-senagat edarasynyň binasynda türkmen-italýan işewürler maslahaty geçirildi we oňa gatnaşmak üçin Italiýa Respublikasynyň işewür adamlarynyň wekilçilikli topary Aşgabada geldi.

Daha fazla oku

Turkmen-Italian business forum was held

Kasım 15, 2018 - 10:06 PM

On November 15, 2018, in the premises of the Chamber of Commerce and Industry of Turkmenistan a Turkmen-Italian business forum was held, to attend which a representative delegation of business circles of the Italian Republic arrived in Ashgabat. The Italian delegation to the business forum included representatives of a number of government agencies and organizations, as well as 33 companies specializing in trade, pharmaceuticals, food industry, agricultural and industrial technologies, engineering services, transport and logistics,

Daha fazla oku

Message from Ministry of Foreign Affairs of Turkmenistan

Kasım 15, 2018 - 10:00 PM

On 14 November 2018, the Russian media agency “Novosti” that refers to the result of the 80th session of the Council of the Commanders of the frontier troops of the member states of the Commonwealth of Independent States (CIS) held in Tokmok city, Kyrgyz Republic, spread distorted information about the deterioration of the situation on the Turkmen-Afghan border.   

Daha fazla oku