İhaleler: Türkmenistan’dan Tacikistan’a okul inşası

17, 2018 - 4:31 PM

Türkmenistan yurtdışında Türkmenlerin bulunduğu bölgelerde okul ve buna benzer sosyal tesislerin inşasına büyük önem vermektedir. Geçtiğimiz aylarda Rusya’nın Astrakhan bölgesinde Türkmen okulu hizmete açılmıştı. Şimdi ise Tacikistan’ın Hatlon vilayetinin Dusti ilçesinde

Daha fazla oku

Türkmen Lideri Tacikistan Yolcusu

15, 2018 - 4:58 PM

Dün Türkmenistan Devlet Başkanı Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda yapılan açıklamaya göre, Türkmen Lideri 20 Haziran 2018 tarihinde Tacikistan Başkenti Duşanbe şehrinde gerçekleştirilecek Uluslararası Su konferansına katılacak. Bu toplantıya onlarca ülkeden Devlet Başkan, Hükümet Başkanları ve Uluslararası kurumların yöneticilerin katılması beklenmektedir. Türkmenistan su

Daha fazla oku

Puluň taryhyna gysgaça syn

6, 2018 - 5:44 PM

Hormatly okyjylar bugün Size Halkara Ynsanperwer Ylymlary we Ösüş Uniwersitetiniň Halkara Ykdydsadyýet we Menejment Fakultetiniň Talyby Aýnatäç Sözenowanyň puluň taryhyny seljeren makalasyny ýetirýäris. Adamzat jemgyýetiniň taryhy, gazuw – agtaryş işleriniň ,ýazgy çeşmeleriniň we ýadygärlikleriň üsti bilen öwrenilýär. Türkmenistan döwletimiz hem geo-ykdysady ýerleşişi we taryhy beýik ýüpek ýolunyň üstünde ýerleşýändigi sebäpli taryhy ýadygärliklere baý ýurtlaryň biridir. Şu nukdaýnazardan seredenimizde, bu yadygärlikleriň arasynda pullaryň taryhynyň hem ähmiýetiniň uludygyny görmek mümkindir.

Daha fazla oku

İhaleler: Türkmenistan İnşaat Bakanlığı’ndan otogar ihalesi

2, 2018 - 1:50 PM

Türkmenistan’daki her alandaki inşaat projelerinin ihalelerini açma yetkisine sahip olan İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı bu hafta içerisinde ülkenin vilayet merkezlerinde otogar inşasına ilişkin uluslararası ihale açtı. Daşoğuz, Lebap, Mari ve Balkan vilayetlerinde yolcu otobüs garının inşası ve projelendirilmesi öngörülmektedir. İhale ile ilgili diğer bilgiler aşağıdaki tablolarda yer almaktadır.

Daha fazla oku

Dünya Çocuklar Günü ve Dünya bisiklet Günü

1, 2018 - 1:44 PM

Türkmen Lider Bakanlar Kurulu’nda 1 Haziran Dünya Çocuklar Günü ve 3 Haziran dünya Bisiklet Günü dolayısıyla Türkmenistan halkını tebrik etti. Bisiklet sporunun Olimpiyat Oyunları’nda yer alan yaygın spor dalı olduğunu ifade eden Türkmen Lider, 1869 yılında Fransa’nın Paris ve Ruan kentleri arasında düzenlenen ilk bisiklet yarışları sonrasında bu spor dalının geliştiğini kaydetti.

Daha fazla oku

İhaleler: yeni havalimanları inşası ihalelileri

Mayıs 28, 2018 - 5:00 PM

Türkmenistan’da bu hafta içerisinde önemli uluslararası ihaleler yayınlandı. Bir taraftan Türkmen Kimya Kurumu çeşitli üretim amaçlı fabrikaların inşası için anahtar teslimi ihaleler açarken, diğer taraftan Türkmenistan İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı yeni havalimanlarının inşası için uluslararası ihale açtı. Türkmenistan’da 2 tane yeni havalimanı inşa edilmesi öngörülmektedir. Bu projeler ile ilgili detaylar aşağıdaki tablolarda yer almaktadır.

Daha fazla oku

Yeni Cam Fabrikasından 1 milyon dolardan fazla ihracat

Mayıs 23, 2018 - 10:20 AM

Tepe Türkmen İnşaat ve Ticaret A.Ş tarafından inşa edilen ve 14 Şubat 2018 tarihinde Türkmenistan Devlet Başkanı ve TOBB Başkanı Rifat Hısarcıklıoğlu tarafından açılışı gerçekleştirilen Cam ve Cam Ürünleri Fabrikası, ürettiği ürünler ile hem yerli pazarı hem de yurtdışı pazarının ihtiyacını karşılamaya başladı.

Daha fazla oku

Türkmenistan ile Rusya arasında buz hokeyi işbirliği

Mayıs 21, 2018 - 7:44 PM

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu'na (IIHF) üye olan Türkmenistan, kış sporunun çok yaygın olan buz hokeyi dalındaki çalışmalarını hızlandırıyor. Bu defa, Rusya’nın buz hokey Federasyonu ile işbirliğine yönelik karşılıklı mutabakata imza atıldı.

Daha fazla oku

İhaleler: Türkmenkimya kurumundan soda külü tesisi ihalesi

Mayıs 19, 2018 - 7:22 PM

Türkmenistan son yıllarda ihraç kaynaklı ürün üretim yanı sıra petro-kimya sektöründeki ürün yelpazesini de genişletmek için önemli yatırımlara imza atmaktadır. Bu program kapsamında Türkmenistan’ın Türkmenkimya devlet kurumu Balkan vilayetinde yıllık kapasitesi 35 bin ton

Daha fazla oku

Türkmenistan Uluslararası Hokey Federasyonuna üye oldu

Mayıs 18, 2018 - 10:15 PM

Türkmenistan ve Kuveyt'in hokey federasyonları, Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu'na (IIHF) oybirliğiyle kabul edildi. Bu günler Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Dünya Hokey Şampiyonası gerçekleştirilmektedir. Bu şampiyona kapsamında IIHF olağan Kongresi düzenlendi. Kongrede Türkmenistan ve Kuveyt federasyonunun üye kabulü gündeme getirildi ve kongre katılımcıları iki yeni ülkenin katılımı için oy kullandılar.

Daha fazla oku

Avaza Uluslararası Gaz Kongresi’ne ev sahipliği yapacak

Mayıs 16, 2018 - 11:03 AM

Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde 23-24 Mayıs tarihlerinde 9.Uluslararası Gaz Kongresi gerçekleştirilecek. Dünyanın gaz pazarının önemli ve kilit ülkelerinden gelecek olan temsilciler, petrol ve doğalgaz sektöründeki işbirliği imkanlarını masaya yatıracak. Dünyanın petrolgaz sektöründeki dev uluslararası etkinlikleri arasındaki yerini alan Uluslararası Gaz Kongresi’ne dünyanın en büyük petrol ve gaz şirketlerinin yetkilileri ve üst düzey yöneticileri ile önde gelen petrolgaz uzmanları katılacak.

Daha fazla oku

Nisan ayında 273 milyon dolarlık ihracat

Mayıs 14, 2018 - 9:21 PM

Türkmen Borsasında her ay yüz milyonlarca dolarlık Türkmenistan’da üretilen ürünler yurtdışında alıcı bulmaktadır. Nisan ayında toplam 273 milyon 665 bin dolarlık Türkmenistan’da üretilen petrol ürünleri, pamuk, tekstil ürünleri ve diğer ürünler ihraç edildi. İthalatçı ülkeler olarak Rusya, İsviçre, BAE, Afganistan, Türkiye, ABD, İngiltere gibi ülkeler dikkat çekmektedir. İhracatın özellikle, Nisan’ın ikinci yarımında arttığı gözlenmiştir. Nisan ayının 3. Haftasında 107 milyon dolarlık “Made in Turkmenistan”

Daha fazla oku

İhaleler: Türkmenistan’ın EXPO 2020 Standı için ihale

Mayıs 13, 2018 - 8:43 PM

Türkmenistan’ın Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde düzenlenecek EXPO 2020 Dünya Fuarı için Türkmenistan standının projelendirilmesi ve inşa edilmesi için ihale açıldı. Türkmenistan Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı tarafından açılan ihale için son başvuru süresi 5 Haziran’da sona eriyor.

Daha fazla oku

İhaleler: Tekstil Bakanlığı’nda yeni uluslararası ihale ilanı

Mayıs 5, 2018 - 11:45 PM

Türkmenistan’ın yurtdışına ihraç ettiği önemli ürünlerinin arasında tekstil ürünleri ön sırada yer almaktadır. Bu nedenle, bu sektörün ürün yelpazesini arttırmak ve çeşitlendirmek için önemli yatırımlar planlanmaktadır. Bu hafta içerisinde Tekstil Bakanlığı deri ve yün eğirme fabrikalarının

Daha fazla oku

Türkmenbaşı Limanında Görsel Şov

Mayıs 3, 2018 - 8:36 PM

Dün Türkmenbaşı Limanının açılış kapsamında büyük bir görsel şov yapıldı. Devlet Başkanı’nın “Türkmenistan Büyük İpek Yolu’nun kalbi” isimli kitabından esinlenerek hazırlanan görsel gösteride, tarihi dönemde günümüz doğru bir yolculuk sunuldu. Eskiden develerle geçilen yollarda şimdi

Daha fazla oku

Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı yarın açılıyor

Mayıs 1, 2018 - 10:46 PM

2 Mayıs tarihinde Türkmenbaşı şehrindeki Uluslararası Deniz Limanı faaliyete geçirilecek. Atavatan Türkmenistan dergisinde aralarında bulunduğu yabancı medya mensuplarının takip ettiği Liman açılışı için Türkmenbaşı şehri hazır. Hazar Denizi'ndeki yeni kıyı altyapısı, uluslararası kargo taşımacılığındaki büyümeyi sağlayacak, ülkenin ihracat potansiyelini arttırmaya yönelik koşullar yaratacak ve büyük kapsamlı transit taşımacılığını hızlandıracak.

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu: Aşkabat-Türkmenbaşı otobanı hayata geçiyor

Nisan 29, 2018 - 2:03 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu ve Devlet Güvenlik Kurulu ortak toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Türkmen Lider her sene Nisan ayının son Pazar günü kutlanan At Bayramını ulusal bayram olarak ilan edilmesini teklif ederek, bununla ilgili hazırlanan kararnameyi imzaladı. Karar kapsamında bundan sonra Nisan ayının son Pazar günü kutlanan bayramın ismi Türkmen Atının Ulusal Bayramı olarak değiştirildi.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da Atçılık Fuarı’na büyük ilgi

Nisan 26, 2018 - 8:19 PM

Dünyada At bayramını kutlayan tek ülke konumundaki Türkmenistan’ın ev sahipliğinde At Bayramı kutlamaları resmen başladı. Her yıl Nisan ayının son Pazar günü kutlanan At Bayramı kapsamında Aşkabat’taki Ticaret ve Sanayi Odası Fuar Merkezi’nde bu sene 10’ncusu düzenlenen Uluslararası Türkmen Atı ve Dünya At Yetiştirme Sanatı Bilimsel Konferansı ve Fuarı ziyaretçilere kapılarını açtı.

Daha fazla oku

Özbekistan’dan TAPI Gaz Projesine ilgi

Nisan 24, 2018 - 1:45 PM

Türkmenistan Devlet Başkanın Özbekistan ziyareti kapsamında Türkmen ve Özbek Liderleri Basın toplantısı düzenledi. Özbekistan Devlet Başkanı basın açıklamasında, Türkmenistan'ın öncülüğünde yürütülen Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesinde yer

Daha fazla oku

İhaleler: Türkmenturba Şirketi yeni üretim tesisi için fizibilite çalışması

Nisan 21, 2018 - 6:48 PM

Türkmenistan’da yurtdışına ihracat odaklı üretim tesislerinin inşa edilmesine büyük önem verilmektedir. Bu nedenle sadece doğalgaz ve petrol ihracatı dışında bu enerji kaynaklarını hammadde olarak kullanarak, yeni petrokimya tesisleri inşa edilmektedir. Bu tür tesislerin birisi de, polietilen ve polipropilen üretim fabrikasıdır. Bu sene hizmete açılacak.

Daha fazla oku

Nazarbayev: Türkmenistan Orta Asya'daki kardeş devletimiz

Nisan 13, 2018 - 8:18 PM

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, yabancı büyükelçilerden güven mektuplarını kabul etti. Kazak Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde yer alan habere göre, Türkmenistan başta olmak üzere Rusya, Özbekistan ve İtalya büyükelçileri, Kazak Lideri’ne güven mektuplarını sundu.

Daha fazla oku