Türkmen Lideri Rusya’ya iş ziyaretini gerçekleştirdi

Ağustos 15, 2018 - 11:00 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Türkmen Lideri bugün Rusya’nin Soçi kentine iş ziyareti gerçekleştirdi. Görüşmede Türkmen ve Rus Liderleri iki ülke ilişkilerini ele aldı. Taraflar Türkmen ve Rus ilişkilerinin mevcut durumu ve

Daha fazla oku

Türkmenistan, Asya Oyunları’na katılıyor

Ağustos 15, 2018 - 10:37 PM

Türkmenistan’ı 18.Asya Oyunları’nda temsil edecek kafile, Endonezya’nın Jakarta şehrine gönderildi. 18 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Asya ülkelerinin sporcularının katılacağı en büyük spor organizasyonluğuna, Türkmenistan’dan 65 sporcu katılıyor.

Daha fazla oku

Kırgızistan Cumhurbaşkanı, Türkmenistan’ı ziyaret edecek

Ağustos 15, 2018 - 10:36 PM

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Türkmenistan’a ilk resmi ziyaretini gerçekleştirecek. Ziyaretin 23-24 Ağustos tarihlerinde yapılacağı bildirildi. Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un davetiyle bir hafta sonra Aşkabat’a resmi ziyaret gerçekleştirecek.

Daha fazla oku

BM Genel Sekreteri, Hazar anlaşmasından memnun

Ağustos 14, 2018 - 8:49 AM

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Hazar Denizi'nin yasal statüsü hakkında "tarihi" belgenin imzalanmasını memnuniyetle karşıladı. Bu belge Hazar’a kıyısı bulunan 5 ülke – Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya ve Türkmenistan tarafından imzalandı. Konuyla ilgili açıklama BM Genel Sekreteri’nin basın sözcüsünden geldi.

Daha fazla oku

İhaleler: 200 yataklık bulaşıcı hastalıklar hastanesi ihalesi

Ağustos 13, 2018 - 10:51 PM

Türkmenistan İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı bu hafta içerisinde Ahal vilayeti Gökdepe ilçesinde 200 yataklık bulaşıcı hastalıklar hastanesinin projelendirilmesi ve inşasına ilişkin uluslararası ihale yayınladı. Bu sağlık tesisinin inşası için başvurular 29 Eylül kadar aşağıdaki tablodaki adrese başvurmak

Daha fazla oku

Türkmenistan’da eğitimin kalitesi daha da artırılacak

Ağustos 13, 2018 - 10:46 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Hazar Denizi’nin kıyısındaki Balkan vilayetine gitmeden önce Uluslararası Aşkabat Havalimanının yakınlarında incelemelerde bulundu. Devlet Başkanı, havalimanına yakın bölgede inşa edilecek Garagum iş merkezli lüks otelin inşaat alanını inceledi ve Türk şirketinin yapacağı otele yakın olan 21’nolu okulun yeniden yapılmasını Aşkabat

Daha fazla oku

Türkmenistan gemi inşaatına başlıyor

Ağustos 13, 2018 - 10:37 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Kazakistan’ın Aktau kentinde düzenlenen 5.Hazar Denizi’ne kıyısı bulunan ülkelerin Devlet Başkanları Zirvesi öncesinde Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’na incelemelerde bulundu. Bu sene Mayıs ayında hizmete giren Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’nda gemi yapımı ve gemi onarımı fabrikası yer almaktadır.

Daha fazla oku

Liderler Denize Balık Bıraktı

Ağustos 13, 2018 - 10:22 PM

Hazar Denizi’nin hukuki statüsünün belirlendiği Hazar Zirvesi’ne katılan Devlet Başkanları, Hazar Denizi’ne balık bıraktı. Zirveden sonra Aktau sahilinde bir gezintiye çıkan Liderler, Hazar Denizi'ne zirvenin anısına hep birlikte 500 balık bıraktı.

Daha fazla oku

5.Hazar Zirvesinde imzalanan belgeler

Ağustos 13, 2018 - 10:13 PM

12 Ağustos tarihinde Kazakistan’ın Aktau kentinde düzenlenen 5. Hazar Ülkeleri Devlet Başkanları Zirvesinde, Hazar'ın hukuki statüsünü belirleyen anlaşma imzalanmıştı. Zirvede ayrıca aşağıdaki belgelerde imzalandı.

Daha fazla oku

Hazar Denizi'nin Hukuki Statüsüyle İlgili Anlaşma İmzalandı

Ağustos 13, 2018 - 2:18 PM

Hazar Denizi kıyısındaki 5 ülke; Türkmenistan, Azerbaycan, İran, Rusya ve Kazakistan arasında 22 yılı aşkın süredir devam eden müzakereler sonuçlandı. Bu hafta sonu 12 Ağustos tarihinde Kazakistan’ın Aktau kentinde düzenlenen 5. Hazar Ülkeleri Devlet Başkanları Zirvesinde, Hazar'ın hukuki statüsünü belirleyen anlaşma imzalandı. Bu zirve önemli anlaşmanın imzalanması ile tarihe geçti. Kazakistan, Azerbaycan, Rusya, İran ve Türkmenistan'ın imzaladığı Hazar Denizi'nin hukuki statüsüyle ilgili anlaşma, her ülkenin 15 deniz mili mesafeye kadar karasularının belirlenmesini, 10 deniz mili genişliğinde balıkçılık

Daha fazla oku

EİT TSO Genel Sekreteri’nden TAPİ önerisi

Ağustos 10, 2018 - 8:55 AM

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası (EİT TSO) Genel Sekreteri Adem Kula, Türkmenistan’da çalışma ziyaretinde bulundu. EİT TSO Genel Sekreteri Kula, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda kabul edildi. Adem Kula aynı zamanda Atavatan Türkmenistan Uluslararası dergisi imtiyaz sahibidir.

Daha fazla oku

Ministrler Kabinetiniň mejlisi geçirildi

Ağustos 9, 2018 - 8:41 PM

Türkmenistanyň Prezidenti Gurbanguly Berdimuhamedow Ministrler Kabinetiniň mejlisini geçirdi. Onda şu ýylyň ýedi aýynda ýerine ýetirilen işler barada durlup geçildi. Mejlisiň dowamynda Ministrler Kabinetiniň Başlygynyň orunbasarlary öz alyp barýan ulgamlary boýunça ýanwar-iýul aýlarynda edilen işler hakynda hasabat berdiler.

Daha fazla oku

Aşgabatda mediaforum geçirildi

Ağustos 9, 2018 - 8:35 PM

Aşgabatdaky “Sport” myhmanhanasynyň mejlisler zalynda “Amul-Hazar 2018” halkara awtorallisine bagyşlanan mediaforum geçirildi. Mediaforuma awtomobil rallini guraýjylar, oňa gatnaşyjylar, iri daşary ýurt we milli habar beriş serişdeleriniň wekilleri gatnaşdylar.

Daha fazla oku

Türkmenistan’dan Rusya’ya taziye

Ağustos 9, 2018 - 8:16 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Mi-8 helikopterinin düşmesi nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ve Başbakan Dmitri Medvedev’e taziye mesajlarını gönderdi.

Daha fazla oku

Karakum Dakar’ı için geri sayım başladı

Ağustos 9, 2018 - 8:12 PM

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde 11-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Amul-Hazar 2018 Uluslararası Rallisi için geri sayım başladı. Ünlü Fransız rallici ve Africa Eco Race yarışlarının kurucusu Jean-Louis Schlesser’in organizatörlüğünde gerçekleştirilecek ralli yarışı için Aşkabat’ta Olimpiyat Kompleksi’ndeki Spor otelinde medya forum düzenlendi.

Daha fazla oku

Türkmenistan 3.Dünya Göçebe Oyunları’na katılacak

Ağustos 9, 2018 - 8:04 PM

Kırgızistan'ın Isık Gölü'nün kenarındaki Çolpan Ata şehrinde 2-8 Eylül tarihlerinde 3.Dünya Göçebe Oyunları düzenlenecek. Türkmenistan’ın da bu oyunlara katılacağı bildirildi. Türkmenistan Dünya Göçebe Oyunları’na sadece sporcuları ile değil aynı zamanda dutar, gıcak ve düdük gibi birçok milli saz aletleri ile katılacak. Küreselleşme çağında, Dünya Göçebe Oyunlarının ülkelerin eşsiz kültürel geleneklerin korunması ve yaygınlaştırılmasına katkısı büyüktür.

Daha fazla oku

Japonya, Türkmenistan’da yeni projelere yatırım yapacak

Ağustos 9, 2018 - 8:00 PM

Asya ülkelerinde birçok projelere mali destek sağlayan Japon Uluslararası İşbirliği Bankası, Türkmenistan’da da yeni projelere yatırım yapacak. Bu konu, Japon Bankası’nın Kredi Birimi Kıdemli Danışmanı Kenji Hosono'nun başkanlık ettiği heyetin Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda yaptığı görüşmede ele alındı.

Daha fazla oku

Başkent Aşkabat : Milyonluk şehir

Ağustos 9, 2018 - 7:52 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında düzenlenen video-konferansı çalışma toplantısında kentsel dönüşüm programı ele alındı. Her hafta başında Aşkabat Belediye Başkanı ve vilayet valileri ile görüşen Türkmen Lider, ülkenin başkenti Aşkabat’ın genişletilmesi ve modern kent durumuna getirilmesi konusunda ilgili yetkililerden bilgi almaktadır.

Daha fazla oku

İhaleler: Türkmenistan İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı’ndan yeni inşaat ihaleleri

Ağustos 9, 2018 - 7:46 PM

Türkmenistan’da inşa edilmesi öngörülen çeşitli düzeydeki inşaat projelerinin ihalesi Türkmenistan İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Bakanlık bu hafta boyunca 2 adet uluslararası ihale yayınladı. Her iki ihale de tekstil sektörünü ilgilendiriyor. Ahal vilayeti Gökdepe ilçesinde 30 bin ton pamuk işlemek için pamuk işleme fabrikası ve bünyesinde

Daha fazla oku

Hazar’da sona yaklaşıldı

Ağustos 9, 2018 - 7:43 PM

Bu hafta sonu 12 Ağustos’ta Kazakistan’ın Aktau kentinde Hazar Denizi’ne kıyısı bulunan 5 ülkenin – Rusya, Kazakistan, Azerbaycan, İran ve Türkmenistan Devlet Başkanları’nın 5.Zirvesi gerçekleştirilecek. Söz konusu zirve uzun zamandır beklenilen ve 20 yılı aşkın süredir görüşüle gelen Hazar Denizi’nin hukuki statüsünün çözüme kavuşturulması açısından büyük önem taşımaktadır.

Daha fazla oku

Rönesans Holding, Türkmenistan’da otel inşa edecek

Ağustos 9, 2018 - 7:35 PM

Türkmenistan’da birçok alanda inşaat projeleri başarılı bir şekilde hayata geçiren Rönesans Holding, yeni bir projenin ihalesini kazandı. Rönesans İnşaat, başkent Aşkabat’ta iş merkezli otel inşa edecek. Türkmenistan Devlet Başkanı bununla ilgili kararname imzaladı. Bu kararname kapsamında Aşkabat

Daha fazla oku

Aşkabat’ta Medya Formu yapılacak

Ağustos 4, 2018 - 6:13 PM

Eylül ayında Türkmenistan’da “Amal-Hazar 2018” rallisi yapılacak. Bu rallinin tanıtımı amaçlı bir dizi etkinlikler yapılmaktadır. Yarın Türkmenistan Dışişleri Bakanlığında “Amal-Hazar

Daha fazla oku