Makul Hyzmat Reklamı Dünya Kupası Canlı Yayında

21, 2018 - 11:46 PM

Özellikle yurt dışına gidecek öğrencilerin belgelerin tercümesi ile ticaret ve hukuk alanındaki başarılı Tercüme hizmetleri ile adından söz ettirmeye başlayan Makul Hyzmat Tercüme Merkezinin reklamı Dünya Kupası Canlı Yayında yayınlandı. Bugün gerçekleşen, Hırvatistan’ın Arjantin’i 3:0 skorla geçtiği Dünya Kupası karşılaşmasında Makul Hyzmat Tercüme Merkezinin reklamı canlı yayında birkaç defa

Daha fazla oku

Otomobil için Yeni vergi

21, 2018 - 12:26 PM

Türkmenistan Meclisi yakında birkaç yeni Kanun kabul etti. Kabul edilen kanunlar arasında vize ile ilgili Migrasyon Kanunu ve Vergi Kanuna değişiklik yapmak ile ilgili Kanunlarda var.

Daha fazla oku

İhaleler: Türkmenistan’dan Tacikistan’a okul inşası

17, 2018 - 4:31 PM

Türkmenistan yurtdışında Türkmenlerin bulunduğu bölgelerde okul ve buna benzer sosyal tesislerin inşasına büyük önem vermektedir. Geçtiğimiz aylarda Rusya’nın Astrakhan bölgesinde Türkmen okulu hizmete açılmıştı. Şimdi ise Tacikistan’ın Hatlon vilayetinin Dusti ilçesinde

Daha fazla oku

Aşkabat-Türkmenabat otobanı hayata geçiyor

17, 2018 - 4:22 PM

Türkmenistan’ın yerli firmalarının gerçekleştireceği büyük bir proje olan Aşkabat-Türkmenabat otobanı için düğmeye basıldı. Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği bünyesinde oluşturulan Türkmenotoban konsorsiyumu bu dev projeyi gerçekleştirecek. Proje için, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın talimatı üzerine 2,4 milyar dolarlık bir kredi sağlanacak. Yerli işadamları, otoban geçeceği alanı ve teknik özellikleri ile ilgili genel tasarımı sundu.

Daha fazla oku

Futbol boýunça dünýä çempionaty: sanlar we maglumatlar

17, 2018 - 4:07 PM

Türkmenistan döwletimiz bilen bir hatarda tutuş dünýäniň uly sabyrsyzlyk bilen garaşýan futbol boýunça dünýä çempionaty şu ýylyň 14-nji iýunynda Russiýa Federasiýasynda badalga aldy. Russiýa Federasiýasy ilkinji gezek futbol dünýäniň iň uly sport ýaryşyny geçirmek hukugyna eýe boldy. Russiýanyň 11 şäheriniň 12 stadionynda dünýäniň 32 ýurdunyň milli ýygyndylary 8 topara bölünip, futbol duşuşyklaryna başlady.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, Çin mevkidaşı Jinping’i doğum günü ile kutladı

17, 2018 - 3:55 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jin ping’i 65.yaş günü ile tebrik etti. Çinli mevkidaşına tebrik mesajı gönderen Türkmen Lider mesajında, Çin halkının çıkarlarına olan sürekli bağlılığı, ülkenin refahı için yorulmak bilmeyen işleri, yanı sıra küresel barışın, istikrarın ve gelişimin güçlenmesine büyük katkılar sağlamasının Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’e hem Çin'de hem de yurt dışında hak ettiği saygı ve otoriteyi kazandırdığını ifade etti.

Daha fazla oku

Turkmenistan elected to ECOSOC

15, 2018 - 5:05 PM

On June 13, 2018, at the 96th meeting of the 72nd session of the United Nations General Assembly, Turkmenistan was elected to the UN Economic and Social Council (ECOSOC) for 2019-2021. The United Nations Economic and Social Council (ECOSOC) is at the heart of the United Nations, which coordinates the activities of the UN, its specialized agencies and organizations in the economic, social, health and educational spheres.

Daha fazla oku

Türkmen Lideri Tacikistan Yolcusu

15, 2018 - 4:58 PM

Dün Türkmenistan Devlet Başkanı Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda yapılan açıklamaya göre, Türkmen Lideri 20 Haziran 2018 tarihinde Tacikistan Başkenti Duşanbe şehrinde gerçekleştirilecek Uluslararası Su konferansına katılacak. Bu toplantıya onlarca ülkeden Devlet Başkan, Hükümet Başkanları ve Uluslararası kurumların yöneticilerin katılması beklenmektedir. Türkmenistan su

Daha fazla oku

Garaşsyz, hemişelik Bitarap Türkmenistanyň halkyna

15, 2018 - 4:34 PM

Garaşsyz, hemişelik Bitarap Türkmenistanyň halkyna Mähriban halkym! Eziz watandaşlar! Sizi müňýyllyklardan gözbaş alyp gaýdýan hem-de adamzadyň ahlak we ruhy päkligini dünýä ýaýýan mukaddes Oraza baýramy bilen tüýs ýürekden gutlaýaryn. Däp bolşy ýaly, «Türkmenistan — Beýik Ýüpek ýolunyň ýüregi» ýylynda hem parahatçylyk, dostluk, ynsanperwerlik ýaly gymmatlyklary özünde jemleýän bu gadymy baýramyň şanyna geçiriljek dabaralaryň Garaşsyz, hemişelik Bitarap Türkmenistan

Daha fazla oku

Türkmen Lider, Donald Trump’ı doğum günü ile kutladı

14, 2018 - 4:45 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, ABD Başkanı Donald Trump’ı doğum günü ile tebrik etti. Trump’ın doğum günü için kutlama mesajı gönderen Türkmen Lider, ABD’li mevkidaşına Amerikan halkının refahı için yaptığı çalışmalarında başarılar diledi.

Daha fazla oku

DSÖ: Türkmenistan sigaraya karşı mücadelede başarılı

14, 2018 - 4:40 PM

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yeni atanan Aşkabat temsilcisi Paulina Karvovska ile görüştü. Türkmen Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, DSÖ temsilcisi Karvovska Türkmenistan’ın tütün kullanımı ve dumansız hava sahasının oluşturulması, sigaraya karşı mücadelede büyük başarılara imza attığını kaydetti.

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu toplandı: Kadir Gecesi Af kararı çıktı

13, 2018 - 2:36 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ocak-Mayıs aylarının değerlendirildiği toplantının ilk gündemini yaklaşmakta olan Kadir Gecesi af kararı oldu. Türkmen Lider, ülkedeki devam eden geleneğe göre, suç eylemlerinden tövbe eden ve yeni bir hayata başlamaya hazır olan hükümlü kişiler için Kadir Gecesi af kararının hazırlandığını belirtti. Devlet Başkanı bu kararı imzalayarak, 611 mahkumu serbest bıraktı.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da buğday hasat dönemi başladı

13, 2018 - 2:33 PM

Türkmenistan’da başlıca tarım ürünlerinden olan buğdayda hasat zamanı geldi. Ülke genelinde 760 hektar alana ekilen buğday toplanmaya başlandı. 6 Haziran tarihi itibariyle Ahal, Mari ve Lebap vilayetlerinde hasat çalışmalarına başlandı. 13 Haziran’da ise Daşoğuz vilayetinde hasat zamanı gelecek.

Daha fazla oku

Türkmen Lideri’nden yeni kitap

13, 2018 - 2:29 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, anneler ile ilgili yeni bir kitap yazdı ve kitabının ilk nüshasını Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılarına ve askeri yetkililere takdim etti. Türkmen Lideri’nin 3 dilde yayınlanan “Anneye saygı – kutsallığa saygı” isimli kitabı okurlarla buluşuyor.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, yeni projeler ile tanıştı

13, 2018 - 2:08 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat’ta ve ülkenin diğer vilayetlerinde, ulaştırma sektöründe inşa edilecek yeni projeler ile tanıştı. Tanıtım töreninde Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ve askeri yetkililer hazır bulundu.

Daha fazla oku

Türkmenistan-ABD İş Konseyi 10.yılında

13, 2018 - 2:01 PM

Türkmenistan ile ABD arasındaki ikili münasebetler 19 Şubat 1992 yılında kurulan diplomatik ilişkiler ile başladı. 1992 yılında Türkmenistan’da ABD Büyükelçiliği açılırken, 1994 yılında Türkmenistan’ın Washington Büyükelçiliği resmen göreve başladı. Bugüne kadar iki ülke arasında 59 anlaşma imzalanırken, bunun 53’ü hükümetler arası, 6’sı ise bakanlıklar arasında imzalanan anlaşmalar oldu.

Daha fazla oku

Çin'den Orta Asya ülkelerine yük treni seferleri başlıyor

6, 2018 - 6:01 PM

Çin ile Orta Asya ülkeleri arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler günlendiriliyor. Pekin yönetimi, “Bir Kuşak Bir Yol” Girişimi 21.yüzyılda tarihi İpek yolunu canlandırmak için attığı adımlar kapsamında Orta Asya ülkelerine yük treni seferini başlatıyor. Çeşitli ürünlerden oluşan 43 vagonluk yük treni Çin’in merkezinden 5 Orta Asya ülkelerine doğru yol alacak. Yük treni haftada bir kez sefer yapacak.

Daha fazla oku

“Sürdürülebilir Kalkınma için Su” Konferansı

6, 2018 - 5:58 PM

Tacikistan’da 20-22 Haziran 2018 tarihinde “Sürdürülebilir Kalkınma için Su” Konferansı düzenlenecek. Bu konferans öncesinde Tacikistan’ın Aşkabat Büyükelçiliği bir basın toplantısı düzenlendi. Aşkabat’taki Yıldız otelinde düzenlenen basın toplantısına yabancı büyükelçiler, yerli ve yabancı basın mensupları davet edildi.

Daha fazla oku

Puluň taryhyna gysgaça syn

6, 2018 - 5:44 PM

Hormatly okyjylar bugün Size Halkara Ynsanperwer Ylymlary we Ösüş Uniwersitetiniň Halkara Ykdydsadyýet we Menejment Fakultetiniň Talyby Aýnatäç Sözenowanyň puluň taryhyny seljeren makalasyny ýetirýäris. Adamzat jemgyýetiniň taryhy, gazuw – agtaryş işleriniň ,ýazgy çeşmeleriniň we ýadygärlikleriň üsti bilen öwrenilýär. Türkmenistan döwletimiz hem geo-ykdysady ýerleşişi we taryhy beýik ýüpek ýolunyň üstünde ýerleşýändigi sebäpli taryhy ýadygärliklere baý ýurtlaryň biridir. Şu nukdaýnazardan seredenimizde, bu yadygärlikleriň arasynda pullaryň taryhynyň hem ähmiýetiniň uludygyny görmek mümkindir.

Daha fazla oku

Erdoğan, Türkmen Lideri’ni TANAP boru hattının açılışına davet etti

4, 2018 - 7:42 AM

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’u Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesinin (TANAP) açılış törenine davet etti. Türk tarafının girişimiyle yapılan telefon görüşmesinde, Türkmen Lider davet için teşekkür etti ve bu konunun diplomatik çevreler tarafından görüşüleceği kaydedildi.

Daha fazla oku

Bir Guinness rekoru daha : Toplu bisiklet eğitimi

4, 2018 - 7:37 AM

1 Haziran günü Türkmenistan Devlet Başkanı’nın talimatı üzerine Spor ve Gençlik Politikalar Bakanlığı Aşkabat stadyumunda bisiklet sporu ile ilgili eğitim düzenledi. Guinness Rekorlar Kitabı'nın temsilcileri bu etkinliği dünyanın en büyük bisiklet eğitimi olarak ilan etti. Guinness Rekorlar Kitabı Temsilcisi ve Hakemi Şeyda Subaşı Gemici bu alandaki rekoru tasdik etti ve ilgili sertifikayı teslim etti.

Daha fazla oku

BM’den Dünya Bisiklet Günü mesajı

2, 2018 - 1:58 PM

Türkmenistan’ın girişimiyle Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 3 Haziran Dünya Bisiklet günü olarak ilan edildi. Bu sene ilk defa kutlanacak bu bayram dolayısıyla BM resmi internet sitesinde haber ver aldı. Haberde BM ülkeleri bisiklet kullanmaya davet ediyor. Bisiklet, sera gazı emisyonlarının azaltılmasında önemli bir rol oynayan güvenilir, çevre dostu bir ulaşım aracıdır. Düzenli olarak pedal çevirenler, kendilerini kardiyovasküler hastalıklardan korurlar. Bisiklet taşımacılığının bu avantajları, her yıl 3 Haziran Dünya Bisiklet Gününü kutlamaya karar veren Genel Kurul üyelerinin dikkatini çekti.

Daha fazla oku