Atestat bilen Türkiýede okamak : Gerekli Resminamalaryň Sanawy

Nisan 20, 2018 - 5:15 PM

Türkiýäniň ýokary okuw jaýlary umumy orta bilim hakyndaky şahadatnamadaky (atestat) bahalaryň netijesi boýunça daşary ýurt talyplaryny okuwa kabul edýär. Her bir ýokary okuw jaýynyň resminamalary kabul ediş seneleri we şertleri bir-birinden tapawutly bolmak bilen, umuman alanyňda öňümizdäki günlerde resminamalary kabul edilişik seneleriniň halk köpçüligine ýetirilmegine garaşylýar. Şol sebäpli, Türkiýäniň ýokary okuw jaýynda bilim almak isleýän

Daha fazla oku

Aşkabat’ta müzik festivali

Nisan 19, 2018 - 9:04 PM

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat “Antik müzik sanatı kaynakları” konulu uluslararası festivale ve konferansa ev sahipliği yapıyor. Türkiye başta olmak üzere Rusya, ABD, Fransa, Suudi Arabistan, Japonya, Kore, Hindistan, İran, Afganistan, Kırgızistan ve Özbekistan’dan müzikologlar filologlar, sanat ve kültür dünyası temsilcilerinin katıldığı festivalin açılış töreni Mukamlar Köşkü’nde gerçekleştirildi.

Daha fazla oku

Sport Sagdynlygyň, Ruhubelentligiň we Üstünligiň Girewidir.

Nisan 19, 2018 - 8:49 PM

Sagdyn jemgyýet — bu ruhubelent we maksada okgunly adamlaryň jemgyýeti bolup, olar umumymilli maksatlaryň daşynda jebisleşýär. Şeýle sagdyn ruha eýe bolan jemgyýet özboluşlylygyny saklap, däp-dessurlaryna, gymmatlyklaryna ygrarlylygyny saklaýar hem-de oňyn özgertmelere açyk bolan öňdebaryjy täzelikleri höwes bilen kabul edýär. Türkmenistan halkara jemgyýetçiliginiň giňişligine işjeň goşulyşmak bilen, dünýäniň iň täze gazananlaryny durmuşa ornaşdyrmak arkaly

Daha fazla oku

Stambuldaky Futbol bäsleşigine çakylyk

Nisan 18, 2018 - 11:08 PM

Ýurdumyzda däp bolşy ýaly her ýylyñ 5-nji apreli 5-nji maýy aralygynda “Sagdynlyk we bagtyýarlyk” atly köpçülikleýin bedenterbiýe-sport we sagdyn-durmuş medeni çäreleriň bir aýlygy geçirilýär. Şeýle çäreler ýurdumyzyň daşary ýurtlardaky diplomatiki edaralarynda hem yzygiderli geçirilip dur.

Daha fazla oku

ECO 23.Dışişleri Bakanları Toplantısı Duşanbe’de yapıldı

Nisan 18, 2018 - 10:53 PM

Ekonomik İşbirliği Örgütü (ECO) Dışişleri Bakanları’nın 23.Toplantısı, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de gerçekleştirildi. Toplantıya, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov başkanlığında heyet katıldı. Duşanbe’deki toplantıda, örgüte üye ülkeler arasındaki projelerin hayata geçirilmesi, uluslararası örgütler ile işbirliği konuları ele alındı.

Daha fazla oku

Aşkabat ve Bükreş ekonomik işbirliğini arttırıyor

Nisan 17, 2018 - 9:12 PM

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Türkmenistan-Romanya Hükümetler arası Ekonomik İşbirliği Komisyonu’nun 7.olağan toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, iki ülke üst düzey devlet yetkilileri tarafından imzalanan anlaşmaların hayata geçirilmesi yanı sıra ekonomik işbirliği konuları ele alındı. Romanya heyetine, Romanya İş Ortamı, Ticaret ve Girişimcilik Bakanı Stefan-Radu Oprea başkanlık etti.

Daha fazla oku

Ankara’da “Türkmenistan” gündemli sportif etkinlikler

Nisan 17, 2018 - 9:05 PM

Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçiliği, 5 Nisan-5 Mayıs tarihlerini kapsayan ‘Sağlık ve mutluluk’ ayı kapsamında düzenlenen spor aktiviteleri ve Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulu’nun 82.toplantısında tarafından Türkmenistan Devlet Başkanı’nın girişimiyle Dünya Bisiklet Günü’nün ilan edilmesi dolayısıyla Ankara’nın merkezindeki Türkmenistan Parkında bir dizi sportif etkinlikler düzenlendi. Türkmen Büyükelçiliği, bisiklet sporu, voleybol, masa tenisi ve satranç turnuvalarını organize etti.

Daha fazla oku

Turizm haftası Aşkabat’ta kutlandı

Nisan 17, 2018 - 8:55 PM

Bu sene 42. defa kutlanan Turizm haftası TC Aşkabat Büyükelçiliği rezidansında verilen öğle yemeği ile kutlandı. Turizm haftası her sene 15-21 Nisan tarihleri arasında kutlanmaktadır. Aşkabat Büyükelçisi Sayın Mustafa Kapucu’nun ev sahipliğinde kutlanan Turizm haftasına Türkmen turizm şirketleri iştirak etti.

Daha fazla oku

Haberimiz Eğitim Müşavirliği Sitesinde

Nisan 16, 2018 - 10:01 PM

Atavatan Türkmenistan dergisinin www.atavatan-turkmenistan.com sitesinin haberleri haber olmaya devam ediyor. En son TC Aşkabat Eğitim Müşaviri Sayın Zübeyir Yılmaz ile yaptığımız röportaj sitemize doğrudan erişimin yanı sıra özellikle sosyal medyadan binlerce defa okundu. Aşkabat Eğitim Müşaviri Sayın Zübeyir Yılmaz muhabirimiz Altyn Nurmuamedov’anın sorularını içtenlikle cevaplamış ve

Daha fazla oku

Lapis Lazuli projesinde yeni adım

Nisan 16, 2018 - 9:15 PM

Türkmenistan'ın ev sahipliğinde 15 Kasım 2017 tarihinde düzenlenen 7. Afganistan Bölgesel Ekonomik İşbirliği Konferansı (RECCA) kapsamında Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Transit Taşımacılık Projesine (Lapis Lazuli) ilişkin anlaşma imzalanmıştı. Bu anlaşma kapsamında projeye katılan ülkeler arasında taşımacılığı, transit geçişi ve dolayısıyla bölgesel ekonominin, ticari ilişkiler ile ulaşım bağlantılarının geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Daha fazla oku

Öğrencilere büyük indirim : Türkiye’de üniversite eğitimi

Nisan 16, 2018 - 10:52 AM

Üniversiteye giriş dönemi başlarken Makul Hyzmat Tercüme Merkezinden öğrenciler için önemli indirim haberi geldi. Makul Hyzmat Tercüme Merkezi uzmanı Maral Taňňyyewa tarafından yapılan açıklamaya göre, pasaport ve atestat tercümelerinde öğrenciler için yüzde 25’e varan indirim uygulaması yapılıyor. Buna göre öğrencilerin ve öğrenci adaylarının pasaport ve atestat tercümeleri Türkmenceden Türkçe ’ye

Daha fazla oku

Öğrenci Vizesi için gerekli belgeler

Nisan 14, 2018 - 9:54 PM

Türkiye öğrenci vizesinde 1 Nisan’dan itibaren online randevu dönemi başladı. Bu tarihten sonra, öğrenim amaçlı vizelerde önce online randevu alınacak, randevu günü Büyükelçiliğe gelinecek. Vize başvuruları için www.visa.gov.tr veya www.konsolosluk.gov.tr/visa adreslerinden “vize başvuru formu (visa pre-application form)” doldurulup, işlem adımlarında nihai aşamaya gelindiğinde “randevu al (make appointment)” butonuna basılarak randevu alınması gerekmektedir.

Daha fazla oku

Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı açılıyor

Nisan 14, 2018 - 9:04 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış gündeminin ele alındığı toplantıda, 2 Mayıs tarihinde Türkmenistan’ın bölgenin lojistik merkezine dönüştürecek dev proje Uluslararası Deniz Limanı’nın hizmete açılacağı kaydedildi. Ayrıca, Avaza Turizm Bölgesinde ulaştırma konulu uluslararası konferans ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın (ECO) Ulaştırma Bakanları Toplantısı yapılacak.

Daha fazla oku

Türkmenistan, BDT'nin Parlamentolar arası Meclisi’ne katıldı

Nisan 13, 2018 - 8:35 PM

Türkmenistan Meclis Başkanı Gülşat Mammedova başkanlığındaki heyet, Bağımsız Devletler Topluluğu’nun Parlamentolar arası Meclisi’ne katıldı. Rusya’nın St.Petersburg kentinde düzenlenen BDT'nin Parlamentolar arası Meclisi’nde Rusya Federasyonu Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matvienko, BDT Parlamentolar arası Meclisi başkanlığına tekrar seçildi.

Daha fazla oku

Türkmenistan’dan Cezayir’e taziye

Nisan 13, 2018 - 8:28 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı çok sayıda insanın ölümüne yol açan Cezayir’in Bufarik havalimanı yakınındaki bir askeri nakliye uçağının kazası nedeniyle bu ülkenin Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika

Daha fazla oku

Türkmen Lider, Aliyev’i yeniden cumhurbaşkanlığına seçilmesiyle kutladı

Nisan 13, 2018 - 8:25 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i yeniden cumhurbaşkanlığına seçilmesi dolayısıyla tebrik etti. Azeri mevkidaşı Aliyev’e seçimlerde kazandığı başarısıyla tebrik mesajı gönderen Türkmen Lider, İlham Aliyev’in seçimlerde kazandığı başarısının, onun ülkesinin sosyo-ekonomik kalkınmasını güçlendirmesine yönelik politikasının Azerbaycan halkı tarafından desteklendiğinin kanıtı olduğunu ifade etti.

Daha fazla oku

Nazarbayev: Türkmenistan Orta Asya'daki kardeş devletimiz

Nisan 13, 2018 - 8:18 PM

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, yabancı büyükelçilerden güven mektuplarını kabul etti. Kazak Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde yer alan habere göre, Türkmenistan başta olmak üzere Rusya, Özbekistan ve İtalya büyükelçileri, Kazak Lideri’ne güven mektuplarını sundu.

Daha fazla oku

Türkmen Lider yeni bir kitap yazmaya başladı

Nisan 13, 2018 - 8:15 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Ahalteke Atçılık Kompleksi’ni ziyaret etti. Bu ziyaret sırasında Ahalteke atlarını sevdi ve yeni kitabı için çalışmalarda bulundu. Türkmen Lider yeni eserinde ülkenin tarihine ve Büyük İpek Yolu güzergahında yapılan önemli etkinliklere yer vermektedir. Devlet Başkanı bu bağlamda Amul-Hazar 2018 olarak başlatılan geniş katılımlı sportif etkinlikleri kitabına taşıyacak. Ayrıca, Büyük İpek Yolu güzergahındaki Türkmenistan’ın tarihi anıtları, kervansarayları ve kaleleri hakkında bilgiler yer alacak.

Daha fazla oku

3 Haziran-Dünya Bisiklet Günü

Nisan 13, 2018 - 8:03 PM

Türkmenistan’ın girişimiyle her sene 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü olarak kutlanacak. Bununla ilgili bilgi bugün gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında açıklandı. BM Genel Kurulu tarafından kabul edilen

Daha fazla oku

Aşkabat Eğitim Müşaviri: Öğrenci işlemlerini hızlı yapıyoruz

Nisan 13, 2018 - 3:07 PM

Türkiye’de üniversite eğitimi konusunda adaylara faydalı bilgileri sürekli paylaşan www.atavatan-turkmenistan.com Ekibi, bu defa TC Aşkabat Eğitim Müşaviri sayın Zübeyir Yılmaz ile görüştü ve adayların öğrenmek istediği bazı soruların cevabını aradı. Muhabirimiz Altyn Nurmuhamedova’ya röportaj veren Aşkabat Eğitim müşaviri Sayın Zübeyir Yılmaz sorularımızı içtenlikle yanıtladı.

Daha fazla oku

Atestat ile başvuru için gerekli evraklar

Nisan 12, 2018 - 11:10 PM

Türkiye’de üniversite eğitimi için atestat ile başvuru dönemi başlıyor. Lise diploması atestat ile Türk üniversitelerine öğrenci yerleştirmek konusunda danışmanlık hizmetini sunan Atavatan Danışmanlık şirketinden bildirildiğine göre, Atestat ile başvuru için aşağıdaki evraklar gerekmektedir.

Daha fazla oku

AFC Kupası’nda Türkmenistan derbisi

Nisan 12, 2018 - 10:33 PM

AFC Cup 2018 Kupası’nda D grubunda mücadele eden iki Türkmenistan takımı karşı karşıya geldi. Türkmenistan liginde son dönemde Altın Asır ve Ahal takımları arasındaki maçlar derbi olarak görülürken, iki takım bu defa AFC Cup ’ta karşılaştı. Başkent Aşkabat’taki Aşkabat stadında oynanan Altın Asır ve Ahal karşılaşmasında gol sesi çıkmadı. Maç 0:0 skoruyla sona erdi.

Daha fazla oku